Η Μαρσέιγ ήταν σε καλύτερη κατάσταση από την Μονακό το τελευταίο διάστημα, αλλά η ομάδα του Ζαρντίμ κατάφερε να αποφύγει την ήττα στην Μασσαλία και στο -1 από την τριάδα. Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για τους φιλοξενούμενους που προηγήθηκαν μόλις στο 4’ με τον Κεϊτά, όμως οι γηπεδούχοι πίεσαν στη συνέχεια, ήταν ανώτεροι, ισοφάρισαν με κεφαλιά του Ραμί στο 7’ και έχασαν μεγάλες ευκαιρίες μέχρι το ημίχρονο, με το 0-0 να παραμένει. Με το ξεκίνημα της επανάληψης, όμως, το γκολ ήρθε για την Μαρσέιγ με τον Ζερμέν να σκοράρει εναντίον της πρώην του ομάδας για το 2-1 με ωραία κεφαλιά, αλλά η χαρά για τους Μασσαλούς δεν κράτησε για πολύ. Στο 51’ ο Φαμπίνιο με εντυπωσιακή ατομική προσπάθεια έκανε το 2-2, που έμεινε μέχρι το τέλος.