Το ντέρμπι στο «Ανφιλντ» έληξε ισόπαλο 1-1, αποτέλεσμα που ικανοποίησε μόνο τη Σίτι. Λίβερπουλ και Τσέλσι… χαλάστηκαν από το «Χ», με τους «κόκκινους» να μένουν στο -11 από την κορυφή και τους «μπλε» στο -8. Η Λίβερπουλ παρουσιάστηκε ανίκανη να διαχειριστεί το υπέρ της σκορ, ο Αντόνιο Κόντε διόρθωσε αργά τα λάθη του, αλλά πήρε μόνο ένα βαθμό. Ο Σαλάχ πέτυχε το 10ο γκολ στο πρωτάθλημα, ο Γουίλιαν έσωσε την παρτίδα μόλις 144 δεύτερα από την είσοδό του στο ματς, ενώ ο κόουτς της Τσέλσι έμεινε πάλι χωρίς νίκη κόντρα στους reds. Κάκιστο το α΄ μέρος, χωρίς ρυθμό, ουσία και φάσεις. Η Γιούργκεν Κλοπ παρέταξε την ομάδα του χωρίς Φιρμίνο και Μανέ, με αποτέλεσμα να χάνει σε εκρηκτικότητα, να μην μπορεί να δημιουργήσει και τον Σαλάχ να μένει απομονωμένος στην επίθεση. Στον αντίποδα, η Τσέλσι είχε ένα καλό τέταρτο, χωρίς όμως να καταφέρει να βρει δίχτυα. Στο 21΄ο Αζάρ βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά ο Μινιολέ έσωσε την εστία του, ενώ δυο λεπτά αργότερα έβγαλε σε θέση βολής τον Ντρινκγουότερ, ο οποίος δεν πρόλαβε να πλασάρει σωστά. Αξίζει να σημειωθεί, πως η πρώτη μεγάλη ευκαιρία των γηπεδούχων ήρθε στο 41′, ο Σαλάχ γύρισε ωραία, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ. Στην επανάληψη ο ρυθμός του αγώνα έγινε καλύτερος, η Λίβερπουλ είχε μεγαλύτερη διάθεση, με τον Κουτίνιο να δίνει βοήθειες στον Σαλάχ. Ο Αιγύπτιος επιβεβαίωσε την εξαιρετική κατάσταση στην οποία βρίσκεται και στο 65′ έβαλε τους Κόκκινους μπροστά στο σκορ. Ο Μπακαγιόκο έκανε τη γκάφα έξω από την περιοχή, ο Τσάμπερλεϊν έστρωσε ιδανικά στον Σαλάχ, ο οποίος πέτυχε το 1-0, χωρίς όμως να πανηγυρίσει. Ο Κόντε προσπάθησε να διορθώσει τα λάθη του με την είσοδο του Φάμπρεγας και του Πέδρο, αλλά χρυσή αλλαγή αποδείχθηκε αυτή του Γουίλιαν. Ο Βραζιλιάνος 144” από την είσοδό του κατάφερε (85ο λεπτό) με άψογο τελείωμα να ισοφαρίσει 1-1! Η Λίβερπουλ απέτυχε ακόμα μια φορά να κρατήσει το υπέρ της σκορ, αν και στις καθυστερήσεις θα μπορούσε να «κλέψει» τη νίκη, όμως ο Κουρτουά με υπέροχη επέμβαση νίκησε τον Σαλάχ. Λίβερπουλ (Γ. Κλοπ): Μινιολέ, Γκόμες, Κλάβαν, Μάτιπ, Μορένο, Χέντερσον, Μιλνερ, Κουτίνιο (89′ Λαλάνα), Όξλεϊντ-Τσάμπερλεϊν (89′ Μανέ), Σαλάχ, Στάριτζ (66′ Βαϊνάλντουμ) Τσέλσι (Αντ. Κόντε): Κουρτουά, Αθπιλικουέτα, Κρίστενσεν, Τσαπακόστα (83′ Γουίλιαν), Ντρίνκγουοτερ (74′ Σεσκ), Καντέ, Μπακαγιόκο (77′ Πέδρο), Αλόνσο, Αζάρ, Μοράτα Πηγή: gazzetta.gr