Την πρόκρισή τους στους «16» του Indian Wells εξασφάλισε ο Στέφανος Τσιτσιπάς που νίκησε με 2-0 σετ τον Φράνσις Τιάφο και περιμένει να δει ποιος εκ των Αντρέι Ρούμπλεφ ή Γίρι Λεχέτσκα θα είναι ο επόμενος αντίπαλός του.

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας και ο Αμερικανός είχαν αναμετρηθεί πέντε φορές στο παρελθόν και ο Τιάφο είχε το προβάδισμα με 3-2, έχοντας επικρατήσει στην τελευταία κόντρα τους, το 2022. Ο Τσιτσιπάς έπρεπε, επομένως, να κάνει το 3-3 και ακριβώς αυτό έκανε, δείχνοντας ότι είναι σε καλή αγωνιστική και ψυχολογική κατάσταση.

Ο Στέφανος πήρε το πρώτο σετ με 6-3 και αμέσως μετά έκανε δικό του και το δεύτερο με το ίδιο σκορ, καθαρίζοντας έτσι με 2-0 μέσα σε 78 λεπτά τον Τιάφο και περιμένει, πλέον, τον Ρούμπλεφ ή τον Λεχέτσκα στον δρόμο προς τους προημιτελικούς του τουρνουά.

Τα σετ: 6-3, 6-3