Λίγες ώρες πριν από το εναρκτήριο τζάμπολ στο Game 2, οι Μπακς αναβάθμισαν το status του Γιάννη Αντετοκούνμπο σε «questionable», αυξάνοντας τις πιθανότητες επιστροφής του μετά τον τραυματισμό που υπέστη στη μέση στο πρώτο ματς της σειράς.

Εν τέλει ο Greek Freak δεν αγωνίστηκε όμως τα «Ελάφια» επικράτησαν των Χιτ με 138-122 ισοφαρίζοντας σε 1-1 πριν η σειρά μεταφερθεί στη Φλόριντα για τα δυο επόμενα παιχνίδια.

Οι γηπεδούχοι σφυροκόπησαν τους Χιτ στη δεύτερη περίοδο, κάνοντας επιμέρους σκορ 46-27 σε αυτό το διάστημα για το 81-55 του πρώτου ημιχρόνου στο Fiserv Forum, χτίζοντας διαφορά ασφαλείας που διατήρησαν ως το φινάλε. Το μόνο που κατάφεραν οι Χιτ ήταν να ροκανίσουν τη διαφορά με επιμέρους σκορ 37-20 στο τέταρτο δωδεκάλεπτο.

Για τους νικητές που τελείωσαν τον αγώνα με 25/49 τρίποντα, ο Μπρουκ Λόπεζ είχε 25 πόντους με 12/17 δίποντα, ο Μπόμπι Πόρτις έκανε double-double με 13 πόντους και 15 ριμπάουντ, ο Κρις Μίντλετον πρόσθεσε 16 πόντους, 7 ασίστ και 6 ριμπάουντ, ο Τζρου Χόλιντεϊ έδωσε 24 πόντους και 11 ασίστ ενώ ο Πατ Κόνατον μέτρησε 22 πόντους με 6/10 τρίποντα! Όσον αφορά τους Χιτ, ο Τζίμι Μπάτλερ προσπάθησε με 25 πόντους.

Ο Λόπεζ το πήρε πάνω του

Οι Μπακς πέρασαν την μπάλα στον Μπρουκ Λόπεζ και προηγήθηκαν με 35-28 στο 12′, βρίσκοντας από νωρίς ρυθμό στην επίθεση. Σε αυτό το διάστημα ο σέντερ του Μιλγουόκι σημείωσε 14 πόντους με 7/9 δίποντα, παίρνοντας σημαντικές βοήθειες από τον Μπόμπι Πόρτις (5π., 7ριμπ.) ενώ σε ό,τι αφορά τον Τζρου Χόλιντεϊ, έκανε πολύ καλή δουλειά σε άμυνα και επίθεση. Από την άλλη πλευρά, ο Τζίμι Μπάτλερ κράτησε όρθιους τους Χιτ με 13 πόντους και 5/5 σουτ εντός πεδιάς ενώ ο Μπαμ Αντεμπάγιο έμεινε στα 2/6 δίποντα. Στη συνέχεια ο Ολαντίπο μείωσε σε 42-35 για τους Χιτ πριν… ξεσπάσει η καταιγίδα και το τρίποντο παραλήρημα των Μπακς!

Έκαναν ρεκόρ με 81 πόντους στο ημίχρονο

Τα «Ελάφια» έπαιξαν με τη βελόνα στο κόκκινο, ο Κόνατον σημείωνε το ένα τρίποντο μετά το άλλο και η ομάδα του Μάικ Μπουντενχόλζερ έφτασε τα 9/14 σουτ από την περιφέρεια για το 62-41 στο 19′. Οι γηπεδούχοι παρέρυσαν στον ρυθμό τους το Μαϊάμι, φτάνοντας τα 12/18 τρίποντα με τον Τζο Ινγκλς για το 75-43 στο 21′, έχοντας 18 ασίστ για μόλις 2 λάθη. Τελικά το Μιλγουόκι πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 81-55 ενώ οι 81 πόντοι συνιστούν ρεκόρ στην ιστορία του οργανισμού σε πρώτο ημίχρονο στα play-offs!

Άστραψαν και βρόντηξαν από την περιφέρεια

Η τρίτη περίοδος άρχισε με ένα γρήγορο 7-0 των Χιτ ωστόσο οι γηπεδούχοι συνέχισαν να σκοράρουν με τρομερά ποσοστά από την περιφέρεια, κάνοντας μαγική εμφάνιση και φτάνοντας τα 9 τρίποντα στην τρίτη περίοδο για το 118-85! Το Μαϊάμι μείωσε σε 122-101 στα 6:57 για το φινάλε με το τρίποντο του Κέιλεμπ Μάρτιν. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν την χαλάρωση των γηπεδούχων, μειώνοντας στο τελικό 138-122.

Τα δωδεκάλεπτα: 35-28, 81-55, 118-85, 138-122.

Μπακς – Χιτ 1-1

Game 1: Μπακς – Χιτ 117-130
Game 2: Μπακς – Χιτ 138-122
Game 3: Χιτ – Μπακς 23/4
Game 4: Χιτ – Μπακς 24/4
Game 5: Μπακς – Χιτ 26/4
Game 6: *Χιτ – Μπακς 28/4