Το πρόγραμμα της 21ης αγωνιστικής της Serie A είχε ντέρμπι στο Μιλάνο, με την Ίντερ να αντιμετωπίζει σαν τυπικά γηπεδούχος τη Μίλαν και να τη νικάει με 1-0 χάρη σε γκολ του Λαουτάρο, με αποτέλεσμα να είναι πλέον μόνη στη 2η θέση, στο -13 από την πρωτοπόρο Νάπολι, ενώ η ηττημένη είναι ισόβαθμη με Λάτσιο, Αταλάντα και θα δώσει μάχη για να βγει στο Champions League.

Από την αρχή του παιχνιδιού οι νερατζούρι πατούσαν καλύτερα και απείλησαν σε δύο περιπτώσεις στα πρώτα 10 λεπτά με τον Λαουτάρο, ο οποίος τελικά σκόραρε στο 34′: Κόρνερ του Τσαλχάνογλου, κεφαλιά του Αργεντίνου και η μπάλα στα δίχτυα για το 1-0, το οποίο έμεινε ως το τέλος.

Οι ροσονέρι, άλλωστε, όσο κι αν το ήθελαν ήταν φανερό ότι δεν μπορούσαν να ανατρέψουν την κατάσταση, με συνέπεια να γνωρίσουν τρίτη συνεχόμενη ήττα, ενώ στα τελευταία λεπτά και συγκεκριμένα στο 89′ ο Λαουτάρο σκόραρε ξανά για την Ίντερ αλλά το VAR έδειξε ότι υπήρχε οφσάιντ… χιλιοστών και το γκολ ακυρώθηκε.