Η Ρεάλ Μαδρίτης μπορεί να μην έπαιξε καλά κόντρα στην Κάντιθ στο «Σαντιάγο Μπερναμπέου», αλλά έκανε τα απολύτως απαραίτητα και επέστρεψε στις νίκες καθώς επικράτησε με 2-1 στο ματς που έκλεισε το πρόγραμμα της 14ης αγωνιστικής της La Liga. Μείωσε, παράλληλα, τη διαφορά της Μπαρτσελόνα στο -2. Τώρα, το ισπανικό πρωτάθλημα μπαίνει στην περίοδο διακοπής του λόγω του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Πρωταγωνιστής των «μπλάνκος» ήταν ο Γερμανός μέσος, Τόνι Κρόοζ. Είχε αποβληθεί στην «γκέλα» της Ρεάλ Μαδρίτης με την Τζιρόνα (1-1 εντός έδρας) και φάνηκε πολύ η απουσία του από την πρώτη ήττα της ομάδας του Κάρλο Αντσελότι στην La Liga πριν από τρεις ημέρες στο «Εστάδιο δε Βαγέκας» με 3-2 από τη Ράγιο Βαγεκάνο.

Ο Κρόοζ, λοιπόν, με ασίστ στο 40′ έδωσε την ευκαιρία στον Μιλιτάο να σκοράρει σε δεύτερο διαδοχικό ματς (είχε κάνει το ίδιο και πριν τρία βράδια στο «Βαγέκας»), ενώ στο 70′ πέτυχε το 2-0, δίνοντας ξεκάθαρο προβάδισμα στην ομάδα του.

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 82′ με τον άλλοτε άσο του ΠΑΟΚ, Λούκας Πέρεθ, αλλά τελικά δεν απέφυγαν την 7η φετινή τους ήττα.

Νωρίτερα, η Ράγιο Βαγεκάνο και η Θέλτα έμειναν στο 0-0 στο «Εστάδιο δε Βαγέκας». Οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες για να σκοράρουν, αλλά η αστοχία τους… κράτησε το ματς χωρίς γκολ. Ήταν ο πρώτος βαθμός των Γαλιθιάνων υπό τις οδηγίες του νέου τεχνικού τους Κάρλος Καρβαλιάλ, ο οποίος στο παρελθόν πέρασε και από τον Αστέρα Τρίπολης.

Η Βαλένθια, πάλι, εκμεταλλεύτηκε τις σημαντικές απουσίες της Μπέτις και επικράτησε με 3-0 στο «Μεστάγια» παρόλο που και εκείνη δεν είχε στη διάθεσή της τον Έντινσον Καβάνι. Ο Αλμέιδα στο 61′ άνοιξε το σκορ, ο Γκιγιαμόν στο 81′ με πέναλτι έγραψε το 2-0 και το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Τζάστιν Κλάιφερτ στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων για λογαριασμό της ομάδας του πρώην προπονητή του ΟΦΗ, Τζενάρο Γκατούζο.