Έχοντας τέλεια ψυχολογία μετά την επιβλητική νίκη του επί του Παναθηναϊκού πριν μία εβδομάδα και έχοντας μάθει ότι η ΤΣΣΚΑ Μόσχας είναι εκτός διοργάνωσης, ο Ολυμπιακός πήγε στη Γαλλία για να αντιμετωπίσει τη Μονακό με στόχο τη νίκη και τελικά όχι απλά έχασε αλλά… έφαγε και 20άρα (92-72), σε μια απρόσμενα κακή βραδιά για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα.

Το παιχνίδι άρχισε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο και με τους Φαλ και Ντόρσεϊ να δίνουν λύσεις επιθετικά, μετατρέποντας το 11-9 σε 13-17, για να ολοκληρωθεί η πρώτη περίοδος με το σκορ στο 19-22 χάρη σε τρίποντο του Βεζένκοβ. Με την έναρξη του δεύτερου 10λεπτου, όμως, άρχισαν και τα λάθη των ερυθρόλευκων, τόσο στην επίθεση όσο και στην άμυνα. Έτσι, η Μονακό με σερί 10-0 γρήγορα-γρήγορα πέρασε μπροστά με 29-22 στο 12′ και στη συνέχεια άρχισε να… βομβαρδίζει με τρίποντα.

Οι γηπεδούχοι σκόραραν συνεχώς και έφτασαν να προηγούνται με 45-26 στο 17′, την ώρα που ο Μπαρτζώκας ήταν έξαλλος με όσα έβλεπε από τους παίκτες του. Είναι χαρακτηριστικό το γεγονός ότι στη δεύτερη περίοδο το σκορ ήταν… 29-9, για να πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια με τη Μονακό στο +17 (48-31).

Ο Ολυμπιακός έπρεπε οπωσδήποτε να αντιδράσει με την έναρξη της τρίτης περιόδου και έδειξε έτοιμος να το κάνει, μειώνοντας σε 50-40 με βαρόμετρο τον Φαλ, αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Οι Πειραιώτες κόλλησαν ξανά επιθετικά και η Μονακό που πήρε πόντους από τους Μπέικον και Τζέιμς άνοιξε ξανά τη διαφορά (61-42 στο 26′), πηγαίνοντας στο +20 (71-51) στο 30′.

Το παιχνίδι, με λίγα λόγια, είχε κριθεί αφού θα έπρεπε να συμβούν… παλαβά πράγματα στο τελευταίο 10λεπτο για να αποφύγει την ήττα ο Ολυμπιακός και δεν έγιναν. Αν και για να είμαστε σωστοί, θα πρέπει να υπογραμμίσουμε ότι τα… παλαβά ήταν το γεγονός ότι η Μονακό έφτασε ακόμη και στο +27 (88-61), για να επικρατήσει τελικά ενός κακού Ολυμπιακού με +20 (92-72).

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 48-31, 71-51, 92-72