Νέα νίκη, νέα ρεκόρ και όλα δείχνουν και νέο πρωτάθλημα για τη Μπάγερν Μονάχου.

Οι Βαυαροί έχουν επιστρέψει αγριεμένοι από την καραντίνα και αυτό το καταλαβαίνει κάθε ομάδα που αντιμετωπίζουν. Αυτή την εβδομάδα, ήταν η σειρά της Λεβερκούζεν, η οποία προηγήθηκε στο 10ο λεπτό με τον Αλάριο αλλά ήταν πίσω με 1-3 στο τέλος του ημιχρόνου: 1-1 από το ωραίο πλασέ του Κομάν στο 27′, 1-2 από σουτ του Γκορέτσκα στο 42′, 1-3 από τον Γκνάμπρι στο 45′.

Στο 66′ ο Λεβαντόφσκι, με το 44ο γκολ για φέτος (30 στο πρωτάθλημα) από την 20η φετινή ασίστ του Μίλερ έγραψε το 1-4, για να μειώσουν σε 2-4 οι γηπεδούχοι με τον 17χρονο Βιρτς στο 89′.

Με αυτό το τρίποντο, η ομάδα του Χάνσι Φλικ, ο οποίος έχει δει τους παίκτες του να έχουν βάλει 65 γκολ σε 20 ματς με αυτόν στον πάγκο, πήγε στο +10 από τη Ντόρτμουντ, η οποία θα αντιμετωπίσει τη Χέρτα Βερολίνου.