Τα εκτός έδρας παθήματα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ… μεταφέρθηκαν και στο «Ολντ Τράφορντ», με την ομάδα του Φέργκιουσον να μένει στο 2-2 απέναντι στη Γουέστ Μπρομ παρότι προηγήθηκε με δύο γκολ διαφορά! Επέστρεψε στις νίκες η Άρσεναλ, σημαντικό «διπλό» για Τότεναμ.
Οι… αυτοκτονίες της Γιουνάιτεντ στην έδρα της Φούλαμ και της Έβερτον συνεχίστηκαν και στο «Ολντ Τράφορντ» στο οποίο η ομάδα του Φέργκιουσον είχε το απόλυτο μέχρι και το Σάββατο το απόγευμα! Η Μάντσεστερ προηγήθηκε της Γουέστ Μπρομ στο 25′ με 2-0 με τα γκολ των Τσικαρίτο, Νάνι, όμως οι νεοφώτιστοι δεν παράτησαν το παιχνίδι και μέσα σε έξι λεπτά έφεραν το παιχνίδι στα ίσα! Ο Εβρά με αυτογκόλ στο 50′ και ο Τσόγι στο 55′ έκαναν το 2-2 και διατήρησαν τη Γουέστ Μπρομ αήττητη για πέμπτο σερί παιχνίδι.

Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με γκολ του Ζίγκιτς, η Άρσεναλ γύρισε το παιχνίδι με γκολ των Νασρί και Σαμάκ και πήρε τη νίκη με 2-1 επί της Μπέρμιγχαμ, παίρνοντας το πρώτο της τρίποντο έπειτα από την 11η Σεπτεμβρίου.

Η Τότεναμ πήρε το λονδρέζικο ντέρμπι κερδίζοντας εκτός έδρας με 2-1 τη Φούλαμ, ενώ με γκολ των Αμεόμπι και Γουίλιαμσον στο τελευταίο 20λεπτο η Νιούκαστλ έσωσε την παρτίδα και πήρε ισοπαλία 2-2 με τη Γουίγκαν. Ισόπαλη 1-1 έληξε η αναμέτρηση ανάμεσα στους ουραγούς Γουλβς και Γουέστ Χαμ, την ώρα που η Μπόλτον επικρατούσε με 2-1 της Στόουκ.

Τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 8ης αγωνιστικής:

Σάββατο (16/10)
Άρσεναλ-Μπέρμιγχαμ 2-1 (41′ πεν. Νασρί, 47′ Σαμάκ – 33′ Ζίγκιτς)
Γουλβς-Γουέστ Χαμ 1-1 (10′ Τζάρβις – 53′ πεν. Νομπλ)
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Γουέστ Μπρομ 2-2 (5′ Τσικαρίτο, 25′ Νάνι – 50′ αυτ. Εβρά, 55′ Τσόγι)
Μπόλτον-Στόουκ 2-1 (22′ Λι, 90′ Κλάσνιτς – 48′ Ντέλαπ)
Νιούκαστλ-Γουίγκαν 2-2 (72′ Αμεόμπι, 88′ Γουίλιαμσον – 22′, 23′ Ενζόγκμπια)
Φούλαμ-Τότεναμ 1-2 (30′ Καμαρά – 31′ Παβλιουτσένκο, 63′ Χάντλστοουν)
Άστον Βίλα-Τσέλσι (19:30)