Με πρωταγωνιστή τον δαιμόνιο Έντινσον Καβάνι, η Ουρουγουάη νίκησε με 2-1 την Πορτογαλία σε ένα παιχνίδι με πάθος και ένταση και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με επιθετικές διαθέσεις στο παιχνίδι, και η Ουρουγουάη ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ στο 7ο λεπτό, με τον Καβάνι να σκοράρει με κεφαλιά μετά από σέντρα του Σουάρες. Οι Πορτογάλοι δεν αιφνιδιάστηκαν και προσπάθησαν να απαντήσουν, όμως η καλοστημένη άμυνα της Ουρουγουάης δεν τους επέτρεπε να μετουσιώσουν την κυριαρχία τους σε κάτι καλό μπροστά από την εστία του Μουσλέρα. Τελικά το συγκρότημα του Φερνάντο Σάντος κατάφερε να «ξεκλειδώσει» την άμυνα της Ουρουγουάης στο 55’, με τον Πέπε να σκοράρει με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ. Όμως ο Καβάνι δεν είχε πει την τελευταία του λέξη: ο άσος της Παρί Σεν Ζερμέν «ξαναχτύπησε» στο 62’, όταν εκμεταλλεύθηκε το λάθος του Πέπε και πλάσαρε όμορφα τον Ρούι Πατρίσιο, δίνοντας ξανά το προβάδισμα στους Λατινοαμερικάνους. Οι Πορτογάλοι στη συνέχεια πίεσαν και θα μπορούσαν να είχαν ισοφαρίσει στο 70’, όταν ο Μπερνάρντο Σίλβα αστόχησε από πλεονεκτική θέση μετά από λάθος του Μουσλέρα, ενώ στα τελευταία λεπτά του αγώνα «πολιόρκησαν» την εστία των Ουρουγουανών, αλλά χωρίς αποτέλεσμα: το 2-1 έμεινε μέχρι το τέλος και στέλνει την Ουρουγουάη στα προημιτελικά, όπου θα αντιμετωπίσει τη Γαλλία. APTOPIX Russia Soccer WCup Uruguay Portugal Russia Soccer WCup Uruguay Portugal Russia Soccer WCup Uruguay Portugal