Η Ρόμα είχε το προβάδισμα για την πρόκριση στον τελικό του Europa League μετά τη νίκη της με 1-0 επί της Λεβερκούζεν στο πρώτο παιχνίδι και σφράγισε το εισιτήριο στη ρεβάνς με το 0-0, περιμένοντας να δει ποια εκ των Σεβίλλη ή Γιουβέντους (πήγε στην παράταση η αναμέτρησή τους) θα είναι η αντίπαλός τους.

Το παιχνίδι άρχισε με τους Ιταλούς να έχουν ένα σουτ με τον Πελεγκρίνι στο 2ο λεπτό αλλά από εκεί και πέρα οι Γερμανοί ήταν αυτοί που είχαν τη μπάλα, τον έλεγχο και ήταν συνεχώς στην επίθεση με στόχο το γκολ. Αυτό, δηλαδή, που θα μπορούσαν να πετύχουν στο 12′ με τον Ντιαμπί αλλά σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι ενώ λίγα λεπτά μετά ο Ρουί Πατρίσιο είπε «όχι» στον Ντεμιρμπάι.

Όπως και να έχει, η Λεβερκούζεν παρέμεινε στην επίθεση και στο β’ μέρος αλλά η Ρόμα αμύνθηκε σωστά και κράτησε το 0-0, με αποτέλεσμα να πανηγυρίσει την πρόκριση στον τελικό του Europa League, ένα χρόνο μετά την κατάκτηση του Europa Conference League.