Η νίκη της Μπαρτσελόνα επί της Μονακό με 69-63 στο Πριγκιπάτο για τη 13η αγωνιστική της Euroleague είχε… κερδισμένο και τον Ολυμπιακό. Με τέσσερις ομάδες, τον Ολυμπιακό, τη Ρεάλ Μαδρίτης, την Μπαρτσελόνα και τη Μονακό, να έχουν ρεκόρ 9-4, οι «ερυθρόλευκοι» έχουν το πάνω χέρι στην «ισοβαθμία» και ως εκ τούτου βρίσκονται εκείνοι στη δεύτερη θέση πίσω από τη Φενέρμπαχτσε.

O Ολυμπιακός είναι δεύτερος γιατί έχει +127 βαθμούς διαφορά, η Ρεάλ +77, η Μπαρτσελόνα +48 και η Μονακό +26.

Ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει τη Βιλερμπάν απόψε (15/12) στη Γαλλία, ενώ ο Παναθηναϊκός, που συνεχίζει εκτός 8άδας με ρεκόρ 6-7, θα παίξει με τους «μπλαουγκράνα» την Παρασκευή (16/12).

Επίδειξη δύναμης από την Μπαρτσελόνα

Με τεράστιο «διπλό» επέστρεψε η Μπαρτσελόνα στα θετικά αποτελέσματα, μετά την εντός έδρας ήττα-σοκ από τη Βιλερμπάν (9/12). Οι «μπλαουγκράνα» πέρασαν νικηφόρα 69-63 από το «σπίτι» της Μονακό, για την 13η αγωνιστική της Euroleague, πιάνοντας τους Μονεγάσκους στην κατάταξη και δημιουργώντας τετραπλή ισοβαθμία στη δεύτερη θέση με ρεκόρ 9-4, «αγκαλιά» με Ολυμπιακό και Ρεάλ Μαδρίτης.

Οι Καταλανοί έλεγξαν την αναμέτρηση από το πρώτο δεκάλεπτο και με αποκορύφωμα την τρίτη περίοδο, όταν έτρεξαν επιμέρους σκορ 26-16, εξασφάλισαν ένα «μαξιλαράκι» 15 πόντων (60-45 στο 30′), το οποίο τους κράτησε μακριά από ανατροπές στην αντίδραση της Μονακό στον… επίλογο του αγώνα.

Με 15 πόντους και 9 ριμπάουντ ο Νίκολα Μίροτιτς πρωταγωνίστησε στην επίθεση της Μπαρτσελόνα, δύο ημέρες πριν υποδεχθεί τον Παναθηναϊκό στην Βαρκελώνη (16/12), ενώ από τη Μονακό ξεχώρισε ο Μάικ Τζέιμς με 16 πόντους, αλλά 0/3 τρίποντα και 6/14 δίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 29-34, 45-60, 63-69

Μεγάλη νίκη της Μπασκόνια επί της Αναντολού Εφές

Σπουδαίο «διπλό», το δεύτερο στην εφετινή Euroleague, πανηγύρισε στην Πόλη η Μπασκόνια, η οποία μετά από μία εντυπωσιακή τρίτη περίοδο και ένα ξέσπασμα στα τελευταία δευτερόλεπτα υποχρέωσε την Αναντολού Εφές στην τρίτη εφετινή ήττα στο «σπίτι» της. Οι Βάσκοι επικράτησαν με 83-78 της back to back πρωταθλήτριας Ευρώπης, για την 13η αγωνιστική της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης, βελτιώνοντας το ρεκόρ τους σε 8-5. Στον αντίποδα, η τουρκική ομάδα υποχώρησε στο 7-6.

Με ρεσιτάλ παραγωγικότητας και άμυνας στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν έτρεξε επιμέρους σκορ 28-12, η Μπασκόνια όχι μόνο ανέτρεψε την εις βάρος της κατάσταση του πρώτου μέρους (46-36 στο 20΄), αλλά βρέθηκαν στο 30′ στο +6 (64-58). Οι γηπεδούχοι απάντησαν με επιμέρους σκορ 12-6 για την ισοφάριση στο 35′ (70-70), αλλά οι Βάσκοι βρήκαν το ξέσπασμα που έψαχναν δια χειρός Γκεντράιτις από τα 6.75 (81-76 στα 31” για τη λήξη), κλειδώνοντας το τεράστιο «διπλό».

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Μάρκους Χάουαρντ με 19 πόντους, ενώ από την Αναντολού ξεχώρισε ο Βασίλιε Μίτσιτς με 17.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 46-36, 58-64, 78-83

Επέστρεψε στις νίκες η Βίρτους Μπολόνια

Ο πλουραλισμός στην επίθεση (πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων) και τα εξαιρετικά ποσοστά της στο δίποντο (25/41, 61%) απλοποίησαν τα πράγματα για τη Βίρτους Μπολόνια, η οποία νίκησε με 85-76 την Άλμπα Βερολίνου στην «Virtus Segafredo Arena» στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής και… ανέπνευσε έπειτα από τέσσερις σερί ήττες. Στο 5-8 «ανέβηκαν» πλέον οι Ιταλοί, την ώρα που η ομάδα του Βερολίνου μέτρησε τη 10η σερί ήττα της κι έπεσε ακόμη πιο χαμηλά στο 3-10.

Η εξαιρετική παρουσία του Μαμ Τζαϊτέ (13π., 6ρ, 2 ασ.) στις δύο πλευρές του παρκέ και οι τρίποντες εκτελέσεις των Κάιλ Γουίμς (16π.) και Μίλος Τεόντοσιτς (11π.), έβαλαν την Μπολόνια απ’ την αρχή του αγώνα σε ρόλο… οδηγού, με τους Γερμανούς να μην μπορούν να ακολουθήσουν. Στο τελευταίο δεκάλεπτο μόνο η Άλμπα με τους Σίκμα και Τζάλεν Σμιθ προσπάθησε να ανατρέψει τη σε βάρος της κατάσταση, όμως η Βίρτους βρήκε τα σουτ που χρειαζόταν στο φινάλε κι έφτασε σε μία σχετική άνετη επικράτηση…

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 40-29, 63-52, 85-76