Ο Τζέι Τζέι Μπαρέα κράτησε ζωντανές τις όποιες ελπίδες του Πουέρτο Ρίκο για πρόκριση στους «16». Με 30 πόντους οδήγησε την ομάδα του στη νίκη με 77-73 επί των Φιλιππίνων, που άγγιξαν τη νίκη για τρίτο ματς, αλλά έμειναν με τη… γλύκα παρά το μεγάλο ματς του Μπλατς (25π., 14 ριμπ.).

Με τους Αρόγιο και Βασάγιο και πάλι μη διαθέσιμους, αλλά τον Σάντσες «ζεστό» ξεκίνησε το ματς το Πουέρτο Ρίκο (9-13), που όμως έμεινε στα τελευταία έξι λεπτά της πρώτης περιόδου άποντο δίνοντας την ευκαιρία στις Φιλιππίνες με Μπλατς και Τενόριο να κάνουν με ένα σερί 16-0 το 27-13. Ο Μπαρέα πήρε την κατάσταση στα χέρια του και οδήγησε την ομάδα του στο -5, 44-39, με το τέλος του ημιχρόνου. Η αντεπίθεση συνεχίστηκε στο τρίτο δεκάλεπτο για την ομάδα του Πάκο Όλμος, που με Ντίας και Ριβέρα πέρασε μπροστά με τέσσερις (57-61). Τενόριο και Μπλατς με τρίποντα έβαλαν ξανά σε θέση οδηγού τις Φιλιππίνες (70-67) και ο Μπαρέα απάντησε με ένα 5-0 και «καθάρισε» το παιχνίδι για την ομάδα του.

Δεκάλεπτα: 25-13, 44-39, 57-61, 73-77.

Φιλιππίνες (Ρέγες): Άλαπαγκ 6, Τενόριο 18, Τσαν, Γουίλιαμ 4, Ντέιβιντ, Ντε Οκάμπο 2, Νόργουντ 6, Μπλατς 25, Φαγιάρδο, Ντάλισταν 10, Αγκουιλάρ, Πίνγκρις 2.

Πουέρτο Ρίκο (Όλμος): Κλεμέντε 2, Μπαρέα 30, Φράνκλιν 3, Ριβέρα 5, Ντίας 4, Σάντσες 13, Χουέρτας 13, Μπάλκμαν 2, Γκαλίντο 5, Σαντιάγκο.

Διαιτητές: Ρέγες (Μεξικό), Γκονζάλεθ (Ισπανία), Ζούλιο (Ανγκόλα).

Πηγή: Sport-fm.gr