Ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε εκτός έδρας τον ΠΑΟΚ στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Basket League και με τον Μουστάφα Φαλ να είναι πρωταγωνιστής με triple-double πήρε τη νίκη με 77-63 και άφησε πίσω του την ήττα από τον Παναθηναϊκό.

Οι Ερυθρόλευκοι ήταν ούτως ή άλλως το μεγάλο φαβορί για τη νίκη, απλά ο τραυματισμός του ΜακΝις στο 1ο λεπτό έκανε ακόμη πιο εύκολο το έργο τους αφού για τους Ασπρόμαυρους υπήρχε πλέον πρόβλημα στους ψηλούς. Πρόβλημα που φάνηκε και στη συνέχεια αφού ο Φαλ έκανε ό,τι ήθελε κάτω από τα καλάθια οδηγώντας στη νίκη την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα.

Με τους Πίτερς και Μπραζντέικις να είναι «ζεστοί» στο ξεκίνημα της αναμέτρησης ο Ολυμπιακός ήταν μπροστά με 17-16 στο τέλος της πρώτης περιόδου και από εκεί και πέρα ανέλαβε ο Φαλ: Τρία συνεχόμενα καλάθια και οι Πειραιώτες ξέφυγαν με +8 (25-33) στο 18′, κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο στο +9 (28-37) τελικά.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε στην τρίτη περίοδο με στόχο να μειώσει και να παραμείνει κοντά στο σκορ αλλά οι Ερυθρόλευκοι ήταν πολύ καλοί στην άμυνα και διατηρούσαν σταθερά τη διαφορά στους 9-10 πόντους, αυξάνοντάς τη στους 12 (41-53) στο 30′. Η ομάδα του Μπαρτζώκα είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού και είχε και έναν Φαλ που ήταν σε τρομερή κατάσταση.

Ο Γάλλος σέντερ βοηθούσε στο σκοράρισμα, στην άμυνα αλλά και στη δημιουργία ολοκληρώνοντας το παιχνίδε με triple-double έχοντας 10 πόντους, 10 ριμπάουντ και 11 ασίστ, με τον Ολυμπιακός να ξεφεύγει με 58-41 στο 31′ και να επικρατεί τελικά με 77-63 παίρνοντας εύκολα τη νίκη στη Θεσσαλονίκη.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 28-37, 41-53, 63-77