Οταν πρέπει να πας στην Allianz Arena ξέρεις ότι έχεις μπροστά σου ένα πολύ δύσκολο 90λεπτο, ακόμη κι αν η Μπάγερν Μονάχου δεν είναι στα καλύτερα της. Ούτε η ΑΕΚ ήταν άλλωστε, αφού το Σάββατο κόντρα στον Παναθηναϊκό έκανε τη χειρότερη εμφάνιση της σεζόν. Παρ’ όλα αυτά, στη Βαυαρία η πρωταθλήτρια έβγαλε αντίδραση και στάθηκε πάρα πολύ καλά, παρά την ήττα με 2-0. Μια ήττα που ήρθε εν πολλοίς από το… χαζό και εύκολο πέναλτι του Τσόσιτς στον Λεβαντόφσκι, με τους δύο να είναι οι πρωταγωνιστές -αρνητικός και θετικός αντίστοιχα- στη φάση και του δεύτερου γκολ. «Να είμαστε έτοιμοι για να αντιμετωπίσουμε την ορμή της Μπάγερν στο ξεκίνημα», έλεγε χθες ο Ουζουνίδης και οι παίκτες του μπήκαν στο ματς τέλεια! Για την ακρίβεια, θα ήταν όλα τέλεια αν στο 5′ η μπάλα κατέληγε στα δίχτυα και όχι ακριβώς δίπλα από το δοκάρι μετά την κεφαλιά του Λαμπρόπουλου. Δύο λεπτά μετά η Μπάγερν απάντησε με τον ίδιο τρόπο, κεφαλιά του Γκορέτσκα δηλαδή, αλλά ο Μπάρκας είπε “όχι” και το ματς στη συνέχεια κυλούσε… μαγικά για την ΑΕΚ. Μια ΑΕΚ που πατούσε πολύ καλά, είχε τον Αλεφ μεταμορφωμένο στο κέντρο να κυριαρχεί και από εκεί και πέρα έκλεινε με πολύ ωραίο τρόπο κάθε χώρο μπροστά από την περιοχή του Μπάρκα. Η Ενωση, η οποία είχε και μια πολύ καλή αντεπίθεση που δεν ολοκληρώθηκε λόγω του όχι καλού κοντρόλ του Πόνσε, δεν ένιωθε καμία απειλή από τους Βαυαρούς, οι οποίοι είχαν μια ελαφρά υπεροχή αλλά ως εκεί. Το γεγονός ότι η ομάδα του Νίκο Κόβατς προσπαθούσε κυρίως με σέντρες δείχνει και τα προβλήματα που αντιμετώπιζε στο να ανοίξει την ΑΕΚ, η οποία είχε φτάσει στο ημίωρο… εύκολα. Πολύ. Και εκεί, πολύ εύκολα, ο διαιτητής έδωσε πέναλτι για το κράτημα του Τσόσιτς στον Λεβαντόφσκι, ο οποίος ανέλαβε και την εκτέλεση για το 1-0. Ενα γκολ από το πουθενά, το οποίο έκανε και όλη τη διαφορά στο πρώτο 45λεπτο, το οποίο ήταν -ίσως- ανέλπιστα καλό για τους Κιτρινόμαυρους. Μπάγερν Μονάχου (Νίκο Κόβατς): Νόιερ, Χούμελς, Μπόατενγκ, Κίμιχ, Αλάμπα, Μαρτίνεθ, Γκορέτσκα, Μίλερ, Ριμπερί (84′ Ραφίνια), Γκνάμπρι (87′ Ρενάτο Σάντσες), Λεβαντόφσκι (91′ Βάγκνερ). ΑΕΚ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Μπάρκας, Μπακάκης, Λαμπρόπουλος, Τσιγκρίνσκι, Τσόσιτς, Χουλτ, Γαλανόπουλος (78′ Γκάλο), Σιμόες, Αλεφ (67′ Μοράν), Μάνταλος (79′ Μπογέ), Πόνσε. Πηγή: gazzetta.gr