Η Εθνική Ελλάδας βρέθηκε να χάνει ακόμη και με 15 πόντους από τη Νέα Ζηλανδία κάνοντας κακό πρώτο ημίχρονο, στο δεύτερο όμως βελτιώθηκε εντυπωσιακά στην άμυνα και κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να επικρατήσει με 83-74, εξασφαλίζοντας έτσι την πρόκριση για τους «16» του Μουντομπάσκετ.

Από το ξεκίνημα του αγώνα οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ, όπως δείχνει και το 12-12 στο 7′, με την Ελλάδα όμως να μην έχει καλά στατιστικά και τελικά να μένει πίσω με 20-15 στο τέλος της πρώτης περιόδου, κατά τη διάρκεια του οποίου δεν εκτέλεσε βολές.

Αυτό θα γινόταν στο δεύτερο δεκάλεπτο αλλά οι περισσότερες ήταν άστοχες, οπότε η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη δεν κέρδισε κάτι. Αντιθέτως, κάποια στιγμή άρχισε να χάνει την επαφή με το σκορ, αφού η Νέα Ζηλανδία προηγήθηκε με +10 (20-30) στο 14′ και στη συνέχεια με +15 (28-43), πριν συμμαζέψει κάπως την κατάσταση ο Παπαπέτρου (32-43 το ημίχρονο).

Ήταν φανερό ότι αυτό που χρειαζόταν η Εθνική ομάδα ήταν ένα ξέσπασμα και τελικά αυτό ήρθε στην τρίτη περίοδο, στη διάρκεια της οποίας οι Νεοζηλανδοί άρχισαν να κουράζονται ενώ ο Παπαπέτρου συνέχιζε να δίνει λύσεις στην επίθεση. Η Ελλάδα πλησίασε στο -3 (46-49) και από εκεί και πέρα έδειχνε θέμα χρόνου η προσπέραση, η οποία όμως δεν ήρθε σε αυτό το δεκάλεπτο (50-54 στο 30′).

Όπως και να έχει, όμως, το μομέντουμ ήταν υπέρ της Εθνικής ομάδας και η επιβεβαίωση δεν άργησε να έρθει: Τρίποντο του Λαρεντζάκη για το 54-54, νέο τρίποντο του ίδιου παίκτη για το 57-54, καλάθι του Παπαπέτρου για το 59-54. Και από εκεί και πέρα, οι δυο τους συν τον Παπαγιάννη φρόντισαν ώστε η Ελλάδα να έχει συνεχώς ένα καλό προβάδισμα, παίρνοντας τελικά τη νίκη με 83-74 και την πρόκριση για την επόμενη φάση.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 32-43, 50-54, 83-74

Ελλάδα (Ιτούδης): Γουόκαπ 10 (1/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/3 βολές, 9 ασίστ), Ρογκαβόπουλος 3 (1), Λούντζης 5 (1), Λαρεντζάκης 20 (2/7 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 7/7 βολές), Μωραΐτης, Μποχωρίδης, Παπαγιάννης 8 (4/7 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Παπαπέτρου 27 (4/8 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 7/10 βολές, 6 ριμπάουντ), Αντετοκούνμπο 2, Χατζηδάκης.

Νέα Ζηλανδία (Κάμερον): Τε Ράνγκι 19 (1/2 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 5/7 βολές, 5 ριμπάουντ), ΛιΆφα (0/7 σουτ), Ντιλέινι 10 (1 τρίποντο, 14 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ίλι 27 (5/11 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 8/9 βολές, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Γουέτζελ 4, Κάμερον, Σμιθ-Μίλνερ, Ενγκατάι 9 (3/4 τρίποντα).