Με ήττα από τη Γερμανία με σκορ 84-71 ολοκλήρωσε η Εθνική Ελλάδας τα φιλικά παιχνίδια πριν την έναρξη του Mundobasket 2023, όπου πρώτος αντίπαλος θα είναι η Ιορδανία στις 26/8, με την απόφαση των διαιτητών να αποβάλουν τον Παπαγιάννη να προκαλεί αρκετά νεύρα.

Δύο νίκες με τη Σλοβενία και τέσσερις ήττες από Ιταλία, Σερβία, ΗΠΑ και Γερμανία ήταν ο απολογισμός της ομάδας του Δημήτρη Ιτούδη και είναι εμφανές, πλέον, σε όλους ότι θα πρέπει να βελτιωθεί αρκετά όταν θα αρχίσουν οι… κανονικοί αγώνες στο Mundobasket αν θέλει να έχει μια καλή πορεία.

Η Εθνική μας ομάδα είχε από το ξεκίνημα του αγώνα πρόβλημα από την πίεση που δέχονταν οι γκαρντ, με τους Γερμανούς να προηγούνται με 20-14 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Στο ξεκίνημα της δεύτερης, όμως, η απόδοση της Ελλάδας ανέβηκε και ισοφάρισε 20-20, για να αναλάβει στη συνέχεια ο Βάγκνερ, ο οποίος σκόραρε συνεχώς και οδήγησε τα Πάντσερ στο +9 (20-29). Παρ’ όλα αυτά, οι Λαρεντζάκης, Καλαϊτζίδης και Μωραΐτης έδωσαν λύσεις στο αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, το οποίο κατάφερε να συμμαζέψει την κατάσταση στο τέλος του ημιχρόνου (32-33).

Η ομάδα του Ιτούδη ήταν καλή και στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, καταφέρνοντας να προηγηθεί 41-40 στο 22′ με τον Μήτογλου, αλλά στα μισά της περιόδου έγιναν πρωταγωνιστές οι διαιτητές με την αποβολή του Παπαγιάννη για -τουλάχιστον υπερβολική- δεύτερη τεχνική ποινή. Μια απόφαση που προκάλεσε πολλά νεύρα, με συνέπεια να χαθεί η αυτοσυγκέντρωση και σιγά-σιγά και η επαφή με το σκορ.

Η Ελλάδα ήταν στο -9 (55-64) στο 30′ και στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο έμεινε ακόμη και στο -18 (56-74), με τη Γερμανία να παίρνει τελικά τη νίκη με +13 (71-84).

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 32-33, 55-64, 71-84