Ο Παναθηναϊκός ήξερε ότι δεν είναι το φαβορί κόντρα στη Μπαρτσελόνα για την 30ή αγωνιστική της Euroleague αλλά το πάλεψε όσο μπορούσε, χωρίς να αποφύγει όμως την ήττα τελικά με 74-88 και περιμένει την ολοκλήρωση των υποχρεώσεών του στην Ευρώπη για να αφοσιωθεί στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Οι πράσινοι, σε αντίθεση με ό,τι συνηθίζουν, μπήκαν πολύ καλά στο παιχνίδι, ήταν εξαιρετικοί στην άμυνα, είχαν σωστές επιλογές στην επίθεση και ήταν μπροστά με 14-5 στο 4′, αλλά το γεγονός ότι οι Τόμας και Γκριγκόνις φορτώθηκαν νωρίς με δύο φάουλ είχε ως συνέπεια να πάνε στον πάγκο. Αυτό το πρόβλημα δεν φάνηκε αμέσως, αφού με μπροστάρη τον Παπαγιάννη ο Παναθηναϊκός πήγε και στο +11 (23-12) στο 8′, αλλά οι Καταλανοί κατάφεραν να αντιδράσουν και μείωσαν σε 25-22 με το τέλος της πρώτης περιόδου.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν βρεθεί ρυθμό και κατάφεραν να κάνουν και την προσπέραση (25-27) με το ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, στο οποίο η ομάδα του Γιάννη Σερέλη χρειάστηκε… 4 λεπτά για να σκοράρει. Γεγονός, φυσικά, που εκμεταλλεύτηκε η Μπαρτσελόνα, η οποία ξέφυγε με +7 (27-34) στο 15′ και δεν επηρεάστηκε όταν οι πράσινοι πλησίασαν στο -1 (33-34), ανοίγοντας και πάλι τη διαφορά με συνεχόμενα τρίποντα που την έφεραν στο +7 (36-43) στο τέλος του ημιχρόνου.

Από εκεί και πέρα, δυστυχώς για τον Παναθηναϊκό, στην τρίτη περίοδο πήρε μπρος ο Μίροτιτς και με 10 συνεχόμενους πόντους έδωσε προβάδισμα 14 πόντων (39-53) στους Ισπανούς, οι οποίοι ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ και μπήκαν στο τελευταίο 10λεπτο έχοντας διαφορά 8 πόντων (60-68).

Οι πράσινοι έπαιξαν καλή άμυνα στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου αλλά δεν ήταν το ίδιο καλοί και στην επίθεση με συνέπεια να μην καταφέρουν να πλησιάσουν όσο ήθελαν στο σκορ, με τον Μίροτιτς να παίρνει ξανά πρωτοβουλίες όταν το σκορ έγινε 70-75 και να οδηγεί τελικά την ομάδα της Βαρκελώνης στη νίκη με +14 (74-88).

Τα δεκάλεπτα: 25-22, 36-43, 60-68, 74-88