Με τρομερή αντεπίθεση στην τελευταίο περίοδο, ο ΠΑΟΚ επέστρεψε από το -10 και νίκησε με 77-71 τον Άρη στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης.

Οι οιωνοί δεν ήταν καλοί για τον δικέφαλο του βορρά, αφού έχασε στην προθέρμανση τον Παπαντωνίου που έσπασε τη μύτη του μετά από σύγκρουση με συμπαίκτη του, αλλά η ομάδα δεν έδειξε να επηρεάζεται και άρχισε τον αγώνα πολύ καλά. Οι φιλοξενούμενοι είχαν εντυπωσιακή ευστοχία στο πρώτο δεκάλεπτο, στο τέλος του οποίου ήταν μπροστά με 18-26.

Ο Άρης αντέδρασε όμως στη δεύτερη περίοδο και με τους Φλιώνη και Λιτλ να κυριαρχούν σε άμυνα και επίθεση αντίστοιχα, κατάφερε να ροκανίσει και τελικά να εξαλείψει τη διαφορά με τη λήξη του ημιχρόνου (37-37). Οι κίτρινοι, μάλιστα, συνέχισαν ακόμη καλύτερα στο τρίτο δεκάλεπτο, μετατρέποντας το 39-41 σε 54-43 στο 25′, κλείνοντας τελικά την γ’ περίοδο στο +10 (61-51).

Κι όμως, ο ΠΑΟΚ δεν τα παράτησε και με τον Τέρνερ να βάζει 13 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο ανέτρεψε την κατάσταση και προηγήθηκε με 63-68. Ο Άρης αντεπιτέθηκε και προσπέρασε με 71-70 ένα λεπτό πριν το τέλος, αλλά ο Κάρτερ με τρίποντο έδωσε ξανά το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι ήταν πιο ψύχραιμοι και πήραν τη νίκη με 71-77.

Τα δεκάλεπτα: 18-26, 37-37, 61-51, 71-77