Για τη Σερβία το παιχνίδι ήταν σαν τελικός αλλά για την Ελλάδα ήταν ένα πολύ καλό τεστ ενόψει Eurobasket και έτσι το αντιμετώπισε, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να κάνει εκπληκτική εμφάνιση και με 40 πόντους να σπάει το προσωπικό του ρεκόρ πόντων στην Εθνική, χωρίς όμως αυτό να αποδειχθεί αρκετό για τη νίκη, αφού οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 100-94 στην παράταση, μπροστά σε 19.000 οπαδούς που δημιούργησαν απίστευτη ατμόσφαιρα.

Η νίκη ήταν μονόδρομος για τη Σερβία αφού κινδυνεύει με αποκλεισμό από το Παγκόσμιο Κύπελλο του 2023, οπότε δεν προκάλεσε έκπληξη το γεγονός ότι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 11-4 και 13-6, αλλά η Ελλάδα αντέδρασε και με επιμέρους σκορ 12-4 κατάφερε να περάσει μπροστά (17-18). Παρ’ όλα αυτά, η Εθνική δεν ήταν καλή στην άμυνα και αυτό φάνηκε και από το 31-25 με το οποίο έληξε η πρώτη περίοδος, στην οποία οι Σέρβοι είχαν 8/13 δίποντα και 4/4 τρίποντα.

Τα πράγματα δεν βελτιώθηκαν αμυντικά στη δεύτερη περίοδο ή τουλάχιστον στο ξεκίνημα της, με συνέπεια το σκορ να γίνει 37-28 για τους γηπεδούχους, αλλά κάπου εκεί ήρθε η αντεπίθεση της Ελλάδας, η οποία πέρασε μπροστά με 40-42 στο 17′. Αυτό που ακολούθησε, όμως, ήταν ένα σερί 11-0 των γηπεδούχων, με το πρώτο ημίχρονο να κλείνει με το σκορ στο 51-44.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν ο πιο αξιόπιστος παίκτης για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα με 17 πόντους σε αυτό το διάστημα, περιμένοντας βοήθεια και από τους υπόλοιπους. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη πλησίασε στο -3 (61-58) στο 24′ αλλά στη συνέχεια βρέθηκε ξανά στο -8 (68-60), με τη Σερβία να μπαίνει στο τελευταίο 10λεπτο έχοντας προβάδισμα επτά πόντων (70-63).

Με τους 19.000 στις εξέδρες να… τα δίνουν όλα, η Σερβία είχε συνεχώς το προβάδισμα αλλά ο Αντετοκούνμπο δεν σταματούσε να σκοράρει και προσπαθούσε να κρατήσει όρθια την Εθνική ομάδα, η οποία βρέθηκε να χάνει με 84-76 τρία λεπτά πριν το τέλος. Κι όμως, η Ελλάδα βρήκε τον τρόπο για να αντιδράσει και τελικά με τρίποντο του Ντόρσεϊ να ισοφαρίσει 87-87 στα 11”, οδηγώντας το παιχνίδι στην παράταση.

Εκεί, ο Αντετοκούνμπο συνέχισε τη δουλειά του, φτάνοντας στους 40 πόντους (το ρεκόρ του στην Εθνική ομάδα ήταν 31), αλλά δεν αποδείχθηκαν αρκετοί, αφού η Σερβία, παίρνοντας και κάποια σφυρίγματα όταν τα χρειάστηκε, πανηγύρισε τη νίκη με το τελικό 100-94.

Τα δεκάλεπτα: 31-25, 51-44, 70-63, 87-87, 100-94 (παράταση)