Ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε το χειρότερο παιχνίδι του στο τουρνουά της Κύπρου και στις δύο πλευρές του παρκέ με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα από την Χίμκι του Γιώργου Μπαρτζώκα με 77-67. Με συνολικό απολογισμό μία νίκη και δύο ήττες αποχαιρετά την Κύπρο και το τουρνουά «Νεόφυτος Χανδριώτης» η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ, ο οποίος θα έχει πολλά να διορθώσει επιστρέφοντας στην Αθήνα. Απέναντι στη Χίμκι οι «πράσινοι» πραγματοποίησαν το χειρότερο παιχνίδι τους στο τουρνουά, τόσο επιθετικά όπου τελείωσαν το ματς με 19/50 σουτ και ποσοστό μόλις 38% όσο και στην άμυνα μέσα στο καλάθι αφού δέχθηκαν περισσότερους από τους μισούς πόντους από τους ψηλούς της Χίμκι, είτε κατόπιν συνεργασιών, είτε ύστερα από ατομικές προσπάθειες. Αυτή τη φορά ο Κιθ Λάνγκφορντ δεν βρέθηκε στη μέρα του αφού παρά το γεγονός ότι ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του με 16 πόντους, είχε μόλις 2/12 εντός παιδιάς, εκ των οποίων 0/7 δίποντα και 2/5 τρίποντα, ενώ δεν έχασε ούτε μία βολή (10/10) στα 32 λεπτά που βρέθηκε στο παρκέ. Βέβαια το μεγάλο πρόβλημα του Παναθηναϊκού ήταν και πάλι στην οργάνωση, αφού δεν υπήρχε ο κλασσικός πλέι μέικερ στο ρόστερ. Και βλέποντας κανείς τη μυθική εμφάνιση του Νικ Καλάθη την ίδια ώρα στην Τιφλίδα, εύκολα μπορεί να καταλάβει το πόσο υπερπολύτιμος είναι και πόσο θα κάνει την διαφορά στους «πράσινους» και τη φετινή σεζόν. Όμως σε αυτό το ματς δεν ήταν αυτό το μοναδικό πρόβλημα. Οι πρωταθλητές παρουσίασαν τεράστιο «κενό» στη ρακέτα αφού δέχτηκαν 41 από τους 77 πόντους από τα χέρια των Γκιλ, Μίκι, Μόνια και Μάλκολμ Τόμας. Στα θετικά του Παναθηναϊκού η… σταθερή παρουσία του Ματ Λοτζέσκι με 15 πόντους και 3/5 τρίποντα, ενώ ανεβασμένος σε σχέση με το ματς με την Μακάμπι παρουσιάστηκε ο ΝτεΣόν Τόμας, ο οποίος πέτυχε 13 πόντους με 4/8 δίποντα, 1/1 τρίποντο και 2/3 βολές σε 24 λεπτά συμμετοχής. Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε και πάλι νωθρά και νωχελικά, όπως ακριβώς και στα δύο προηγούμενα ματς του τουρνουά. Άργησε πολύ να βρει ρυθμό, ενώ την ίδια ώρα ο Κιθ Λάνγκφορντ ήταν αρκετά άστοχος ωστόσο έβρισκε τον τρόπο να «φορτώνει» με φάουλ τους αντιπάλους του και να κερδίζει εύκολους πόντους από τη γραμμή των βολών. Ουσιαστικά ήταν και ο μοναδικός τρόπος των παικτών της Χίμκι για να τον σταματήσουν με τον ίδιο να έχει το πρώτο μισό του αγώνα 1/6 εντός παιδιάς (0/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα), 6/6 βολές αλλά και 3 ασίστ. Ο Ματ Λοτζέσκι συνέχιζε στα ίδια επίπεδα (10 πόντοι στο ημίχρονο με 2/3 τρίποντα) αλλά η αδυναμία στην ομαδική άμυνα, ειδικά στην αναχαίτιση του pick ‘n roll, έδινε στην ρωσική ομάδα την άνεση να σκοράρει με χαρακτηριστική ευκολία από το «ζωγραφιστό» των «πρασίνων». Το ματς πήγαινε σχεδόν πόντο-πόντο στο πρώτο δεκάλεπτο (15-17 στο 7′, 19-19 στο 8′, 20-21 στο 9′) αλλά στην δεύτερη περίοδο η Χίμκι πέρασε στην αντεπίθεση και με ένα επιμέρους 12-5 σε διάστημα πέντε λεπτών πήρε διαφορά 10 πόντων (25-35). Ήταν το διάστημα όπου η ρακέτα του Παναθηναϊκού υπέφερε, ενώ με το καλό passing game της ρωσικής ομάδας «βγήκαν» και δύο ελεύθερα τρίποντα των Βιάλτσεφ και Ζούμπκοφ. Ο Πασκουάλ ανακάτευε συνέχεια την τράπουλα προκειμένου να βρει το ιδανικό σχήμα αλλά η έλλειψη στον «άσο» ήταν εμφανέστατη. Παρόλα αυτά κατάφερε να πλησιάσει ο Παναθηναϊκός σε 34-36 στο 17′ ωστόσο η Χίμκι με ένα νέο σερί 6-0 πήρε και πάλι διαφορά 8 πόντων (34-42) λίγο πριν από το ημίχρονο (36-42). Η αστοχία των «πρασίνων» ήταν έκδηλη μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με τον Λάνγκφορντ να μην ήταν στη μέρα του καθώς μέχρι το 30′ μετρούσε 2/12 εντός παιδιάς (0/7 δίποντα!) αλλά και 8/8 βολές με 4 τελικές πάσες. Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια στο 22’ (44-44) αλλά η συνέχεια ανήκε και πάλι στην ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα η οποία συνέχιζε να κυριαρχεί στη ρακέτα έχοντας πάρει 33 πόντους από τους 60 πόντους της μέχρι το 3ο δεκάλεπτο από τους τρεις ψηλούς (Μίκι, Γκιλ και Τόμας). Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στην τελευταία περίοδο. Κάποια ξεσπάσματα του ΝτεΣόν Τόμας «ροκάνισαν» τη διαφορά στους πέντε πόντους (66-71) στα 02:26 πριν από το τέλος ωστόσο δεν υπήρξε συνέχεια αφού η Χίμκι «απάντησε» με ένα 6-0 και «καθάρισε» με την υπόθεση της νίκης. Να σημειωθεί ότι ο Πασκουάλ χρησιμοποίησε για τέσσερα λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο και τον νεαρό Μανώλη Κοντούδη. Τα δεκάλεπτα: 20-23, 36-42, 52-60, 67-77 Πηγή: gazzetta.gr