Το Περιστέρι του Βασίλη Σπανούλη, στην πρώτη του χρονιά ως προπονητής, το πάλεψε όσο μπορούσε αλλά ο Παναθηναϊκός, έστω κι αν χρειάστηκε να πάει σε 5ο παιχνίδι, επιβεβαίωσε τις προβλέψεις και με το 81-67 έκανε το 3-2 στις νίκες και πήρε την πρόκριση για τους τελικούς της Basket League, όπου θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό.

Οι πράσινοι έπρεπε να παρουσιαστούν καλύτεροι σε σχέση με το προηγούμενο παιχνίδι αφού ο αντίπαλος είχε δείξει ότι μπορούσε να κάνει τη ζημιά και όντως το ξεκίνημά τους ήταν καλό, αφού βρέθηκαν στο +9 (19-10) και τελικά έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +6 (23-17), έχοντας 7/13 σουτ, 9 ριμπάουντ και 7 ασίστ σε αυτό το διάστημα.

Οι φιλοξενούμενοι, από την άλλη, είχαν 7/17 σουτ αντιμετωπίζοντας προβλήματα στην επίθεση, τα οποία δεν λύθηκαν στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου. Έτσι, η ομάδα του Σπανούλη βρέθηκε και στο -12 (34-22) στο 14′ αλλά κάπου εκεί γύρισε την άμυνα σε ζώνη και έβαλε δύσκολα στους γηπεδούχους.

Αποτέλεσμα; Με επιμέρους σκορ 12-2 το Περιστέρι κατάφερε να μειώσει σε 36-34 στο 19′ και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες να είναι… σχεδόν μαζί (41-39). Οι Γκριγκόνις (13π.) και Φρανσίσκο (15π.) ήταν οι καλύτεροι παίκτες για τις δύο ομάδες στο πρώτο μισό του παιχνιδιού, με τον Παναθηναϊκό να μπαίνει μεταμορφωμένος στο 3ο δεκάλεπτο.

Με τον Αγραβάνη να κάνει τη διαφορά σε αυτό τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά, όπως δείχνουν και οι 13 πόντοι που πέτυχε σε αυτό το διάστημα, οι πράσινοι με σερί 12-0 μετέτρεψαν το 41-39 σε 53-39 και στη συνέχεια ανέβασαν κι άλλο τη διαφορά, μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο με προβάδισμα 16 πόντων (64-48).

Το παιχνίδι, δηλαδή, είχε ουσιαστικά κριθεί αφού ήταν εξαιρετικά δύσκολο να αντιστρέψει την κατάσταση το Περιστέρι. Η διαφορά, επομένως, αντί να μειώνεται αυξανόταν, με τον Παναθηναϊκό να προηγείται και με +22 (74-52), πριν επικρατήσει τελικά με 81-67.

Στους τελικούς, επομένως, οι Πράσινοι, όπου θα αντιμετωπίσουν τον Ολυμπιακό και το πρώτο παιχνίδι θα γίνει την προσεχή Κυριακή (4/6, 21:00) στο ΣΕΦ.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 41-39, 64-48, 81-67