Την πρόκριση για τον ημιτελικό του κυπέλλου Ελλάδας στο μπάσκετ, ο οποίος θα διεξαχθεί το Σάββατο (18/2) και θα είναι κόντρα στην ΑΕΚ που νωρίτερα απέκλεισε τον Πανιώνιο, πήρε το Περιστέρι, το οποίο νίκησε τον ΠΑΟΚ με 77-64 έχοντας το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Το παιχνίδι άρχισε με τους Θεσσαλονικείς να πατάνε καλύτερα στα πρώτα λεπτά έχοντας «ζεστό» τον Τζέιλεν Ράιλι αλλά στη συνέχεια το Περιστέρι άρχισε να ανεβάζει την απόδοσή του και με τον Μωραΐτη να έχει ηγετικό ρόλο κατάφερε να κλείσει την πρώτη περίοδο έχοντας το προβάδισμα, έστω για δύο πόντους (17-15). Και από εκεί και πέρα, με τον Ντένμον να ανεβάζει την απόδοσή του, η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη άρχισε να ξεφεύγει.

Το Περιστέρι βρέθηκε να προηγείται και με 10 πόντους στη δεύτερη περίοδο και πήγε στα αποδυτήρια για ημίχρονο με το σκορ στο 38-29 υπέρ του και με τον ΠΑΟΚ να μην πάει καλά, όπως φάνηκε και στην τρίτη περίοδο. Εκεί όπου ο Ντένμον έστειλε την ομάδα του Σπανούλη και στο +13 (44-31), με τους Θεσσαλονικείς να προσπαθούν να μειώσουν αλλά να είναι εκνευριστικά άστοχοι. Έτσι, το μόνο που πέτυχαν ήταν να μπουν στο τελευταίο 10λεπτο από το -10 (53-43).

Ο δικέφαλος του βορρά προσπαθούσε αλλά δεν κατάφερνε να πλησιάσει στο σκορ, με το Περιστέρι να διατηρεί πάντα διψήφια διαφορά και να πάει και στο +15 (70-55) στο 37′, επικρατώντας τελικά με 77-64 και κλείνοντας ραντεβού με την ΑΕΚ στον ημιτελικό.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 38-29, 53-43, 77-64