Ένα πολύ σημαντικό «διπλό» πανηγύρισε το βράδυ της Πέμπτης (08/04) η Ρόμα στην έδρα του Άγιαξ, στον πρώτο από τους δύο προημιτελικούς του Europa League μεταξύ των δύο ομάδων. Οι «τζιαλορόσι» πήραν τη νίκη 1-2 χάρη στους δύο τερματοφύλακες: τον δικό τους και αυτόν της ολλανδικής ομάδας…

Ο «Αίαντας» προηγούταν στο ημίχρονο με 1-0, αλλά είδε τους Ρωμαίους να φέρνουν το ματς… τούμπα. Πρώτα έχασε πέναλτι στο 53′ με τον σπεσιαλίστα Ντούσαν Τάντιτς να νικιέται από τον Πάου Λόπες και 4 λεπτά αργότερα είδε τον Λορέντσο Πελεγγκρίνι να μην λέει «όχι» στο δώρο που του έκανε ο Κιλ Σέρπεν, ο οποίος σε εκτέλεση φάουλ είδε την μπάλα να… ζωντανεύει και να καταλήγει εντός του τέρματός του.

Ο νεαρός τερματοφύλακας του Άγιαξ είδε τον εαυτό του να γίνεται πρόσωπο της βραδιάς, αλλά για τον λάθος λόγο, ενώ είδε στο 87′ τον Ρότζερ Ιμπάνιες να τον νικά και για δεύτερη φορά, για να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα, σε φάση που δεν έφερε ευθύνη.