Ο Παναθηναϊκός ήταν αγκαλιά με μια μεγάλη νίκη επί της ΑΕΚ στην OPAP Arena αφού ήταν μπροστά στο σκορ μέχρι το 96′ αλλά ο Λιβάι Γκαρσία διαμόρφωσε το τελικό 2-2 με πέναλτι μετά το χέρι του Ζέκα, με την ΠΑΕ να βγάζει ανακοίνωση και να διαμαρτύρεται για μη καταλογισμό πέναλτι υπέρ του Βέρμπιτς νωρίτερα.

Η φάση για την οποία φωνάζουν οι Πράσινοι έγινε στο 56ο λεπτό, όταν το σκορ ήταν 1-1, με τον Βέρμπιτς να ζητάει πέναλτι για ανατροπή από τον Πινέδα. Τόσο ο διαιτητής όσο και στο VAR, όμως, αποφάσισαν ότι δεν υπήρχε παράβαση, γεγονός που δεν άρεσε στους ανθρώπους του Παναθηναϊκού.

Έτσι, μετά το τέλος του αγώνα με μια λιτή ανακοίνωση, η ΠΑΕ αναφέρει τα εξής: «Ο διαιτητής και ο VAR δεν υπέδειξαν καταφανέστατο πέναλτι σε καθαρή ανατροπή του Βέρμπιτς στο 56ο λεπτό».