Την πρόκρισή της στα τελικά του Euro 2024 πανηγυρίζει η Αυστρία μετά την εκτός έδρας νίκη της με 1-0 επί του Αζερμπαϊτζάν, την ίδια ώρα που η Πορτογαλία έκανε πάρτι στη Βοσνία συντρίβοντάς τη με 5-0 ενώ το Βέλγιο – Σουηδία διακόπηκε μετά την επίθεση στις Βρυξέλλες με πυροβολισμούς και δύο νεκρούς.

Στον 6ο όμιλο το Βέλγιο είχε ήδη εξασφαλίσει την πρόκρισή και τελικά το δεύτερο «εισιτήριο» πήγε στην Αυστρία, η οποία αντιμετώπισε εκτός έδρας το Αζερμπαϊτζάν και νίκησε με 1-0 χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σάμπιτσερ στο 48ο λεπτό. Όλα, επομένως, κρίθηκαν σε αυτό το γκρουπ, με την UEFA να καλείται πλέον να αποφασίσει το τι θα γίνει με το δεύτερο ημίχρονο στο Βέλγιο – Σουηδία.

Από εκεί και πέρα, δράση είχαμε τη Δευτέρα (16/10) και στον 10ο όμιλο, όπου ξεχώρισε το εντυπωσιακό 5-0 της Πορτογαλίας -η οποία είχε ήδη προκριθεί- επί της Βοσνίας εκτός έδρας: 0-1 στο 5′ με πέναλτι ο Ρονάλντο, 0-2 στο 20′ ξανά ο Ρονάλντο, 0-3 στο 25′ ο Φερνάντες, 0-4 στο 32′ ο Κανσέλο, 0-5 στο 41′ ο Ζοάο Φέλιξ! Όσο για τη 2η θέση, όλα δείχνουν ότι θα την πάρει η Σλοβακία, η οποία με γκολ του Ντούρις στο 77′ νίκησε με 1-0 εκτός έδρας το Λουξεμβούργο και πήγε στο +5 δύο αγωνιστικές πριν το τέλος.