Η Έβερτον προηγήθηκε αλλά η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έκανε την ανατροπή στο Γκούντισον Παρκ και πήρε βαθμολογική ανάσα.

Λίγα 24ωρα μετά την ήττα από τη Μπασάκσεχιρ στο Champions League, οι κόκκινοι διάβολοι πήγαν στο Λίβερπουλ αποφασισμένοι να πάρουν το τρίποντο για να μη χάσουν κι άλλο έδαφος στη βαθμολογία από νωρίς. Και μπορεί το ματς να μην άρχισε καλά για αυτούς, αφού στο 19′ ο Μπερνάρντ έβαλε μπροστά στο σκορ την Έβερτον, αλλά δεν πτοήθηκαν.

Με δύο γκολ του Μπρούνο Φερνάντες μέσα σε ένα 7λεπτο (25′, 32′) η Γιουνάιτεντ πέρασε μπροστά με 2-1 και στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού ήρθε και το τρίτο γκολ από τον Καβάνι, ο οποίος άνοιξε λογαριασμό στην Premier League.

Στους 10 βαθμούς και στην 13η θέση η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, τρίτη σερί ήττα για την 5η, πλέον, Έβερτον που έχει 13 βαθμούς.