Με το «στοπ» της Μπαρτσελόνα στην αήττητη Φενέρμπαχτσε του Δημήτρη Ιτούδη, τη σπουδαία ανατροπή της Ζαλγκίρις απέναντι στην Άλμπα Βερολίνου, τη νίκη.. κορυφής της Μονακό και το «διπλό» της Βιλερμπάν, έπεσε η αυλαία της 6ης αγωνιστικής στη Euroleague, ενώ είχε προηγηθεί η ήττα του Ολυμπιακού από τη Βαλένθια με 83-82 μέσα στο «Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας».

Στη Βαρκελώνη σταμάτησε το αήττητο της Φενερμπαχτσέ. Η Μπαρτσελόνα επικράτησε στο… νήμα της ομάδας του Δημήτρη Ιτούδη με 81-80, βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 4-2 και υποχρεώνοντας την τουρκική ομάδα στην πρώτη ήττα της (5-1).

Με οδηγό τον Νικολάς Λαπροβίτολα στις πρώτες τρεις περιόδους (26π., 5/8τρ., 9ασ.), η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε στο 30΄ με +13 (62-49). Ωστόσο, στον… επίλογο του αγώνα, η Φενέρ αύξησε κατακόρυφα την παραγωγικότητα της (σημείωσε 31 πόντους), άγγιξε την ανατροπή, αλλά το μεγάλο σουτ του Νίκολα Κάλινιτς στα 36΄΄ (81-76), έγειρε οριστικά την πλάστιγγα υπέρ των «μπλαουγκράνα».

Ο Τζόναθαν Μότλεϊ ξεχώρισε από τη Φενέρ με 23 πόντους, ενώ ο Νικ Καλάθης στην επιστροφή του στη Βαρκελώνη είχε απολογισμό 8 πόντους, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 ριμπάουντ, αλλά και 3 λάθη σε 22 λεπτά συμμετοχής.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 39-36, 62-49, 81-80.

Στο Κάουνας, τα τρίποντα της Ζαλγκίρις στο δεύτερο ημίχρονο (12/18) έκαναν τη διαφορά, με τους Λιθουανούς να επιστρέφουν από το -20 (23-43 στο 18΄) και να κόβουν πρώτοι το νήμα του τερματισμού με 88-81 επί της Άλμπα Βερολόνου. Στο 3-3 το ρεκόρ της Ζαλγκίρις, πιάνοντας τους Γερμανούς στη βαθμολογία.

Ο Εντγκάρας Ουλάνοβας με 21 πόντους και 4/5 τρίποντα οδήγησε την επίθεση των γηπεδούχων, έχοντας άξιους συμπαραστάτες τους Κίναν Έβανς (15π., 5/8τρ.), Ρόλαντ Σμιτς (14π.) και Ίγκνας Μπραζντέικις (14π.).

Τα δεκάλεπτα: 13-25, 32-44, 54-61, 88-81.

Με κεκτημένη ταχύτητα από το «διπλό» στο «ΣΕΦ», η Μονακό έκαμψε την αντίσταση και του Ερυθρό Αστέρα (85-77) στο Πριγκιπάτο και «έπιασε» τη Φενέρμπαχτσε στην κορυφή της κατάταξης με ρεκόρ 5-1. Στο 1-5 οι Σέρβοι.

Με 21 πόντους του Μάικ Τζέιμς και 20 του Τζόρνταν Λόιντ, η Μονακό πήρε το προβάδισμα από τη δεύτερη περίοδο, ήλεγξε το ρυθμό και μαζί τη μοίρα της… Από τον Ερυθρό Αστέρα, προσπάθησε ο Φιλίπ Πετρούσεφ με 16 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 38-31, 59-53, 85-77

Τέλος στην Μπολόνια, η Βιλερμπάν εξαργύρωσε την άμυνα του δευτέρου ημιχρόνου, όταν κράτησε τη Βίρτους στους 29 πόντους, σημειώνοντας την ανατροπή στον… επίλογο του αγώνα και φτάνοντας στη νίκη με 84-79. Με το αποψινό «διπλό» (δεύτερο εφετινό) οι Γάλλοι ισορρόπησαν το ρεκόρ τους σε 3-3, υποχρεώνοντας τους Ιταλούς στην τέταρτη ήττα τους.

Οι Μάθιους και Λάιτι πρωταγωνίστησαν στην επίθεση των νικητών, σημειώνοντας από 16 πόντους, ενώ από τη Βίρτους, που είχε προηγηθεί ακόμη και με 19 πόντους στο 16΄ (42-23), πάλεψε ο Μίλος Τεόντοσιτς με 14.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 50-36, 64-63, 79-84