Ότι μπορούσε έκανε ο Λυκούργος Τσάκωνας στα ημιτελικά, όμως δεν κατάφερε να προκριθεί στον τελικό των 200 μέτρων στους Ολυμπιακούς Αγώνες.Ο Έλληνας πρωταθλητής τερμάτισε σε 20.63 στην τρίτη ημιτελική σειρά του αγωνίσματος, που του έδωσε την έβδομη θέση στη σειρά σε 24 αθλητές, δείχνοντας σταθερός στις μεγάλες παρουσίες και στις σημαντικές εμφανίσεις στις μεγάλες διοργανώσεις. «Σοκ» για τον Τζάστιν Γκάτλιν, που χαλάρωσε στην τρίτη ημιτελική σειρά, τερμάτισε σε 20.13 και έμεινε εκτός του τελικού, όπου ήταν εκ των φαβορί για την κατάκτηση κάποιου μετάλλου. Άνετος και χαλαρός ο Γιουσέιν Μπολτ, τερμάτισε σε 9.78 στην πρώτη σειρά και έκανε μια από τις καλύτερες φετινές επιδόσεις. Μαζί του προκρίθηκαν για τη μεγάλη κούρσα τα ξημερώματα της Παρασκευής και οι Αντρέ Ντε Γκράσε, Λασόν Μέριτ, Κριστόφ Λεμέτρ, Αλόνσο Εντουαρντ, Ανταμ Τζέμιλι, Ραμίλ Γκουλίεφ και Τσουράντι Μαρτίνα. Πηγή: sport-fm.gr