Με εντυπωσιακό τρόπο συνέχισαν τις υποχρεώσεις τους στη δεύτερη αγωνιστική του πρώτου ομίλου του γυναικείου τουρνουά μπάσκετ στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Πεκίνου οι Κίνα και Τουρκία. Οι Ασιάτισσες σάρωσαν την Κροατία με 83-58 και σημείωσαν τη δεύτερη νίκη τους, κάνοντας ένα σημαντικό βήμα πρόκρισης στα προημιτελικά. Αντίθετα, οι πρώην Γιουγκοσλάβες γνώρισαν τη δεύτερη ήττα τους στην 30η διοργάνωση. Οι νικήτριες δυσκολεύτηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο, όμως στα υπόλοιπα επέβαλαν την κυριαρχία τους και πήραν άνετα τη νίκη.

Κορυφαίες των νικητριών ήταν οι Τσεν με 28 και Μάο με 17 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 31-39, 45-64, 58-83

Όσον αφορά τις γειτόνισσες, τα βρήκαν δύσκολα κόντρα στην Τσεχία, όμως τελικά επικράτησαν με 61-57 και σημείωσαν, επίσης, τη δεύτερη νίκη τους, αφήνοντας τις αντιπάλους τους χωρίς νίκη. Οι Τουρκάλες πήραν ένα σημαντικό προβάδισμα στο δεύτερο δεκάλεπτο και κατέκτησαν το ροζ φύλλο.
Κορυφαίες των νικητριών ήταν οι Καγκλάρ, Παλάζογλου και Γιλμάζ με 11 πόντους. Από τις ηττημένες, διακρίθηκε η Βέσελα με 19 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 8-13, 21-33, 39-45, 58-83

Πηγή: Sport-fm.gr