Η Γαλλία είναι η πρώτη ομάδα που έκλεισε θέση στους προημιτελικούς του Eurobasket, αφού σε ένα δραματικό παιχνίδι νίκησε με 87-86 στην παράταση την Τουρκία, η οποία ήταν έτοιμη να πανηγυρίσει την πρόκριση, περιμένοντας πλέον το Σερβία – Ιταλία για να δει ποιος θα είναι ο επόμενος αντίπαλός της.

Οι Γάλλοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 7-0 και 18-8, διατηρώντας το προβάδισμα και στη δεύτερη περίοδο. Για την ακρίβεια, εκεί οι «τρικολόρ» το αύξησαν αφού βρέθηκαν και στο +16 (31-15), δείχνοντας αποφασισμένοι να καθαρίσουν εύκολα την υπόθεση πρόκριση. Η συνέχεια, όμως, ήταν εντελώς διαφορετική…

Με τους Χαζέρ και Οσμάν οι Τούρκοι βρήκαν λύσεις στην επίθεση και μείωσαν στο -8 (35-43) στο τέλος του ημιχρόνου, για να ακολουθήσει στην τρίτη περίοδο ένα εκπληκτικό σερί 19-0, με τον Τούντσερ να μοιάζει ασταμάτητος, με αποτέλεσμα όχι μόνο να προσπεράσουν αλλά να πάνε και στο +8 (57-49).

Το παιχνίδι, τελικά, έγινε ντέρμπι και στο τελευταίο λεπτό όλα έδειχναν ότι η Τουρκία θα προκριθεί, αφού ήταν μπροστά με 77-73 και απέμεναν 25 δευτερόλεπτα. Ο Ερτέλ, όμως, μείωσε γρήγορα σε 77-75, ο Οσμάν είχε 0/2 βολές για την Τουρκία στα 11,8” πριν το τέλος και ο Γκομπέρ με φόλοου-κάρφωμα στα 2,7” πριν το τέλος έγραψε το 77-77 και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση.

Εκεί όπου η Γαλλία είχε συνεχώς το προβάδισμα και κατάφερε, έστω με άγχος, όπως δείχνει και το τελικό 87-86, να πάρει μια πρόκριση που έδειχνε χαμένη.

Τα δεκάλεπτα: 11-18, 35-43, 57-49, 77-77 (καν. Αγώνας), 86-87