Μια από εκείνες τις ποδοσφαιρικές ιστορίες που στο χρόνο αποκτούν μυθικές διαστάσεις πιθανότατα γράφτηκε απόψε στο Τορίνο με πρωταγωνιστή των αξεπέραστο Αλεσάντρο Ντελ Πιέρο. Ο φυσικός αρχηγός της Γιουβέντους λιγότερο από δέκα λεπτά μετά την είσοδό του στο παιχνίδι, οδήγησε με δικό του γκολ τους «μπιανκονέρι» στο 2-1 επί της Λάτσιο, αποτέλεσμα που τους διατηρεί στην κορυφή. Σε αυτό το ματς ο «πιντουρίκιο» -επί 19 χρόνια πιστός στρατιώτης- συμπλήρωσε 700 συμμετοχές με τη φανέλα της «μεγάλης κυρίας»…

Παράλληλα, εδώ και καιρό είναι σχεδόν βέβαιο πως δεν θα ανανεωθεί το συμβόλαιό του, ενώ τις τελευταίες μέρες έχει αναπτυχθεί η φημολογία πως η φανέλα με το «10» θα αποσυρθεί μετά την αποχώρησή του, ελάχιστος φόρος τιμής για έναν θρυλικό ποδοσφαιριστή, που φαίνεται πως θέλει να συνδυάσει το όνομά του με τον φετινό τίτλο στη Serie A.

Η Γιουβέντους ήθελε τη νίκη για να ξαναβρεθεί στο +1 από τη Μίλαν και κατάφερε να προηγηθεί με τον Πέπε, όμως λίγο πριν λήξει το ημίχρονο το γκολ του Μάουρι την έστειλε ξανά στη δεύτερη θέση. Καθώς κυλούσε ο χρόνος στο δεύτερο μέρος, ο Αντόνιο Κόντε δεν χρειάστηκε να ψάξει πολύ στον πάγκο του για να βρει τον άνθρωπο που θα του έβρισκε λύση. Άλλωστε, φέτος παρά τις λίγες συμμετοχές του, ο Ντελ Πιέρο έχει καταφέρει ξανά και ξανά να δώσει απαντήσεις.

Πριν λοιπόν περάσει καλά-καλά ένα δεκάλεπτο από την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο, ο «πιντουρίκιο» με εκτέλεση φάουλ έδωσε τη νίκη με σκορ 2-1, με τον ίδιο, τους συμπαίκτες του και φυσικά τον προπονητή του, να γίνονται ένα κουβάρι με το σφύριγμα της λήξης.

Από τα υπόλοιπα ματς ξεχωρίζει η «σφαλιάρα» της Αταλάντα στη Νάπολι (3-1), αλλά και η νίκη με σκορ 2-0 της Πάρμα επί της Νοβάρα που σήμανε μάλλον τη σωτηρία της πρώτης και τον υποβιβασμό της δεύτερης.