Η αυλαία της 13ης αγωνιστικής της La Liga έπεσε με… μπαμ. Η Ράγιο Βαγεκάνο νίκησε τη Ρεάλ Μαδρίτης σε ντέρμπι της ισπανικής πρωτεύουσας με 3-2 στο «Εστάδιο δε Βαγέκας». Ήταν η πρώτη ήττα για τη «βασίλισσα» στο τρέχων πρωτάθλημα.

Πλέον, η Μπαρτσελόνα είναι μόνη πρώτη στη βαθμολογία και μάλιστα απόψε (8/11, 22:30) που επισκέπτεται το «Ελ Σάδαρ» για αναμέτρηση με την Οσασούνα για την εμβόλιμη 14η αγωνιστική θα έχει την ευκαιρία να… ξεφύγει.

Η Ράγιο Βαγεκάνο μπήκε μπροστά στο σκορ με τον Σάντι Κομεσάνια στο 5ο λεπτό έπειτα από ασίστ του Φραν Γκαρθία. Οι γηπεδούχοι του Αντόνι Ιραόλα (αποβλήθηκε στο 60ό λεπτό), που στην πρεμιέρα της λίγκας είχαν αποσπάσει 0-0 από την Μπαρτσελόνα, έδειξαν για ακόμη μια φορά πως δεν φοβούνται να παίξουν με τους… μεγάλους του ισπανικού ποδοσφαίρου.

Η Ρεάλ Μαδρίτης, πάντως, αντέδρασε. Ισοφάρισε στο 37′ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Λούκα Μόντριτς. Προτού καλά καλά αφομοιώσει την ισοφάριση η Ράγιο Βαγεκάνο, η Ρεάλ Μαδρίτης έκανε την ανατροπή και πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Έντερ Μιλιτάο στο 41′. Κι εκεί που η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι έμοιαζε να αποκτά τον απόλυτο έλεγχο και να βάζει τις βάσεις για την επιστροφή της στην κορυφή, η Ράγιο Βαγεκάνο, έκανε επικό comeback.

Στο 44′ η συνεργασία του Ίσι Παλαθόν με τον Άλβαρο Γκαρθία οδήγησε στο γκολ του δεύτερου και στο 2-2. Στο δεύτερο μέρος, η Ράγιο Βαγεκάνο μπήκε και πάλι αποφασισμένη, εξέθεσε τις αμυντικές αδυναμίες των «μπλάνκος» και στο 67′ με το πέναλτι του Όσκαρ Τρέχο προηγήθηκε εκ νέου (3-2). Να σημειώσουμε πως χρειάστηκε δύο… εκτελέσεις. Στην πρώτη ο Τιμπό Κουρτουά απέκρουσε, αλλά είχε βγει εκτός εστίας κι έτσι δόθηκε επανάληψη με τον 30χρονο μέσο να ευστοχεί τη δεύτερη φορά!

Η Ρεάλ Μαδρίτης πίεσε ως το τέλος αναζητώντας την ισοφάριση, αλλά ήταν μια ομάδα χωρίς ξεκάθαρες ιδέες και φάνηκαν πολύ οι απουσίες του Τόνι Κρόοζ και του Καρίμ Μπενζεμά. Αυτό ήταν το δεύτερο συνεχόμενο στραβοπάτημα για τους «μπλάνκος», αφού την προηγούμενη αγωνιστική έμειναν στο 1-1 με την Τζιρόνα στο «Σαντιάγο Μπερναμπέου». Και φυσικά οι γηπεδούχοι το πανηγύρισαν με την… ψυχή τους και τον κόσμο τους.