Ο ΠΑΟΚ (8-5) γύρισε από το -12, πέτυχε 6/7 τρίποντα στην τρίτη περίοδο, έπαιξε πιο επιθετική άμυνα στο β’ ημίχρονο κι επικράτησε του Περιστερίου Βίκος Cola (10-3) με 87-73 έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Φιλ Γκος.

Οι γηπεδούχοι ξεπέρασαν τον εκνευρισμό από τις διαιτητικές αποφάσεις στο πρώτο ημίχρονο, βρήκαν λύσεις πίσω από τα 6μ.75 (16/31 τρίποντα, 51%) και πανηγύρισαν τη σπουδαία νίκη, υποχρεώνοντας το Περιστέρι στην τρίτη ήττα του στην Basket League.

Ο αγώνας

Ο ΠΑΟΚ άρχισε τον αγώνα με 1/5 σουτ εντός πεδιάς (0/4 δίπ., 1/1 τρίπ.) κόντρα στο Περιστέρι που είχε τον έλεγχο, προηγήθηκε 14-18 με τις βολές του Αγραβάνη κι έκλεισε την πρώτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 16-21, έχοντας ως κορυφαίους σκόρερ τους Χάροου, Γκρέι και Ντάνιελ. Οι φιλοξενούμενοι επέμειναν στο μακρινό σουτ (3/8 τρίποντα) και κατέβασαν 12 ριμπάουντ ενώ ο Τζόρνταν Κάλαχαν ανέβασε τη διαφορά στο +12, κάνοντας το 21-33 στο 12’37”! Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου αντέδρασε άμεσα με μπροστάρη τον Ουίλιαμ Χάτσερ, ο οποίος πέτυχε οκτώ πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο και μείωσε σε 35-40 ενώ το καλάθι του Ράιν Χάροου έκανε το 35-42 του ημιχρόνου.

Η τρίτη περίοδος άρχισε με τα δυο σερί τρίποντα των Μαργαρίτη και Γκος (41-42, 21’13”) ενώ ο Τζόουνς ευστόχησε πίσω από τα 6μ.75 κι έδωσε το προβάδισμα στον «Δικέφαλο» για το 54-53. Το τρίποντο… παραλήρημα των παικτών του ΠΑΟΚ συνεχίστηκε ως το τέλος της τρίτης περιόδου που έκλεισε στο 66-57 για τους γηπεδούχους που είχαν 6/7 τρίποντα και πρωταγωνιστή τον Φιλ Γκος, κάνοντας επιμέρους σκορ 31-15! Οι «ασπρόμαυροι» δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο του αγώνα από τους «κυανοκίτρινους», συνέχισαν να βρίσκουν λύσεις με το μακρινό σουτ κι έφτασαν στη νίκη με 87-73.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 35-42, 66-57, 87-73.