Στους «16» του Eurocup προκρίθηκε ο Άρης, ο οποίος επικράτησε της Ρουντούπις –στην παράταση- με σκορ 96-86, για την τελευταία αγωνιστική της πρώτης φάσης.

Οι «κίτρινοι» θα μπορούσαν να είχαν «καθαρίσει» νωρίτερα την αναμέτρηση, ωστόσο έδωσαν το δικαίωμα στους Λιθουανούς να «αναθαρρήσουν» και να στείλουν το παιχνίδι στο έξτρα πεντάλεπτο (78-78).

Κορυφαίοι για την ομάδα του Βαγγέλη Αλεξανδρή οι Τζέιμς και Ντέιβις με 22 και 19 πόντους αντίστοιχα.

Στην επόμενη φάση, ο Άρης θα τεθεί αντιμέτωπος, στον όμιλο που θα προκύψει, με τις Χίμκι, Βιλερμπάν και Ντόνετσκ.

Το ματς

Νωθρός επιθετικά και με κακή άμυνα ξεκίνησε την αναμέτρηση ο Άρης. Αυτό έδωσε την ευκαιρία στην Ρουντούπις να τρέξει στο παρκέ, να πετύχει κάποια εύκολα καλάθια και να προηγηθεί με τρεις πόντους (9-12). Οι παίκτες του Βαγγέλη Αλεξανδρή έφεραν το ματς στα ίσα -στη συνέχεια- κάνοντας το 14-14, ενώ πέρασαν ακόμα και μπροστά (19-16). Ωστόσο, η τρομερή αστοχία, από τη επιμονή τους στην περιφέρεια, βοήθησαν τους φιλοξενούμενους να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο στο 20-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, καμία από τις δύο ομάδες δεν είχε ρυθμό, με το σκορ να παραμένει σε χαμηλά επίπεδα. Αυτό βόλευε την Ρουντούπις, η οποία από το 23-23 έκανε ένα σερί 7-0, κάνοντας το 23-30. Στο πρώτο δεκάλεπτο τα πολλά σουτ από τα 6,75μ. δεν βοήθησαν τους «κίτρινους», ωστόσο στο δεύτερο τέσσερα συνεχόμενα από Τσαλδάρη και Ντέιβις έκαναν το 37-30. Το «ξέσπασμα» αυτό έδωσε τη δυνατότητα στην ομάδα του Βαγγέλη Αλεξανδρή να κλείσει το πρώτο ημίχρονο προηγούμενη με 42-36.

Σε χαμηλό τέμπο η αναμέτρηση στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Άρη να συντηρεί το προβάδισμά του (46-44). Όμως, οι παίκτες του Βαγγέλη Αλεξανδρή ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους, πηγαίνοντας τη διαφορά ακόμα και στο +10 (59-49). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι «κίτρινοι» χαλάρωσαν, με αποτέλεσμα η Ρουντούπις να διαμορφώσει το 65-60 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Η αναμέτρηση είχε γίνει ντέρμπι και στο τελευταίο δεκάλεπτο, η κατάσταση είχε γίνει οριακή. Παρ’ όλα αυτά, ο Άρης συντηρούσε ένα μικρό προβάδισμα, σχεδόν μέχρι τη λήξη (71-66). Ωστόσο, οι Λιθουανοί «πάτησαν το γκάζι», φέρνοντας το ματς στα ίσα (74-74), με την κανονική διάρκεια να λήγει στο 78-78. Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι πήραν το προσωρινά το προβάδισμα (80-81), αλλά οι Θεσσαλονικείς έκαναν ένα σερί 9-0, κάνοντας το 89-81, «κλειδώνοντας» ουσιαστικά τη νίκη. Τελικά, η ομάδα του Βαγγέλη Αλεξανδρή επικράτησε με 96-86, πανηγυρίζοντας στο τέλος την πρόκριση.