Ένα από τα περιστατικά των Παγκοσμίων Κυπέλλων που έχει αποτυπωθεί αρκετά έντονα στη μνήμη όσων το παρακολούθησαν, εκτυλίχθηκε στο Μουντιάλ του 2006 στη Γερμανία, με τον Άγγλο διαιτητή Γκρέιαμ Πολ να γίνεται αντικείμενο συζήτησης σε όλον τον πλανήτη. Ήταν 22 Ιουνίου, όταν την τελευταία αγωνιστική ενός περίπλοκου ομίλου με τη συμμετοχή Βραζιλίας, Ιαπωνίας, Κροατίας και Αυστραλίας, οι δύο τελευταίες έδιναν μάχη πρόκρισης στο γήπεδο της Στουτγάρδης. Οι Κροάτες ήθελαν μόνο νίκη για να πάρουν την πρόκριση, ενώ τα «καγκουρό» βολεύονταν και με ισοπαλία. Τελικά, η αναμέτρηση έληξε με σκορ 2-2, αποτέλεσμα που έδωσε το εισιτήριο για τους «16» στην ομάδα του Γκους Χίντινγκ. Η ομάδα του Ζλάτκο Κράντσαρ είχε ιδιαίτερα νεύρα σε αυτό το ματς, κάτι που φαίνεται και από πολλές κάρτες που αντίκρισαν οι παίκτες του, δύο εξ αυτών κόκκινες. Μάλιστα, για να βγει από το ματς και ο Γιόζιπ Σίμουνιτς, χρειάστηκε να αντικρίσει τρεις κίτρινες και όχι δυό, σε μια παγκόσμια πρωτοτυπία του ρέφερι Πολ. Ο Άγγλος διαιτητής είχε προλάβει να αποβάλλει ήδη τους Ντάριο Σίμιτς (85′) και Μπρετ Έμερτον (87′), πριν βγάλει στον Κροάτη στόπερ τη δεύτερη κίτρινη κάρτα, η οποία ωστόσο δεν τον έστειλε στα αποδυτήρια. Χρειάστηκε να περάσουν μερικά λεπτά για να αντικρίσει και τρίτη, στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, για να πάρει την άγουσα για τα αποδυτήρια. «Ήταν ένα λάθος των κανονισμών. Προφανώς και δεν υπήρχε κάποια σχετική οδηγία από τη FIFA, δεν υπάρχει αμφιβολία γι’ αυτό. Ούτε προφανώς αυτό συνέβη επειδή ήθελα να διετητεύσω διαφορετικά σε σχέση με τον τρόπο που το κάνω στην Πρέμιερ Λιγκ. Οι νόμοι του παιχνιδιού είναι συγκεκριμένοι», είχε δηλώσει για το περιστατικό ο Πολ, με έκδηλη την αμηχανία του. Δείτε τις τρεις κίτρινες στον Σίμουνιτς: