Απίστευτο ματς έγινε απόψε στο Νίζνι Νόβγκοροντ, στο τέταρτο χρονικά ζευγάρι της φάσης των «16» του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2018. Οι Κροάτες ήταν τελικά αυτοί που πήραν την πρόκριση στην ψυχοφθόρο διαδικασία των πέναλτι, παρά το γεγονός ότι λίγα λεπτά πριν τη λήξη της παράτασης έχασαν την ευκαιρία από την άσπρη βούλα να αποφύγουν τη «ρώσικη ρουλέτα». Οι… άγριες διαθέσεις των δύο ομάδων φάνηκαν μόλις από τα πρώτα δευτερόλεπτα, όταν στο 1ο λεπτό οι Δανοί άνοιξαν το σκορ με τον Ματίας Γιόργκενσεν, έπειτα από κακή αμυντική λειτουργία στην άμυνα των Κροατών. Ωστόσο, οι Βαλκάνοι είχαν την απάντηση τέσσερα λεπτά αργότερα με τον Μάντζουκιτς, όταν ο άσος της Γιουβέντους έφερε μόλις στο 4ο λεπτό ξανά το ματς στα ίσα (1-1). Και μπορεί η μορφή του παιχνιδιού να προϊδέαζε για πολλά γκολ, ωστόσο αυτά δεν ήρθαν, καθώς οι δύο τερματοφύλακες -και ειδικά ο Σμάιχελ από πλευράς Σκανδιναβών- είχαν άλλη άποψη. Μαζί και η αστοχία των παικτών, έφερε παράταση. Εκεί οι Κροάτες είχαν την υπεροχή, δημιούργησαν περισσότερες ευκαιρίες για να πάρουν το ματς, αλλά αυτές δεν έγιναν γκολ. Ούτε καν το πέναλτι του Μόντριτς στο 116’ δεν κατέληξε στα δίχτυα, καθώς ο Δανός γκολκίπερ κατάφερε όχι απλώς να αποκρούσει, αλλά και να «καπακώσει» την μπάλα. Έτσι, πήγαμε στη «ρώσικη ρουλέτα», όπου η Κροατία ευτύχησε να δει τον Σούμπασιτς να αποκρούσει τρία πέναλτι (των Έρικεσν, Σόνε και Νίκλας Γιόργκενσεν), τον Σμάιχελ μόλις δύο (των Μπαντέλι και Πίβαριτς) και να παίρνει το εισιτήριο για τη φάση των «8», εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τη διοργανώτρια Ρωσία. Αναλυτικά το πρόγραμμα των «16» του Μουντιάλ:

• Γαλλία-Αργεντινή 4-3
  • Ουρουγουάη-Πορτογαλία 2-1
  • Ισπανία-Ρωσία 1-1 (3-4 πεν.)
  • Κροατία-Δανία 1-1 (3-2 πεν.