Το 5ο και τελευταίο παιχνίδι είναι αυτό που θα κρίνει το ποιος θα προκριθεί στους τελικούς της Basket League, αφού το Περιστέρι επικράτησε του Παναθηναϊκού με 76-71 και έκανε το 2-2 στη σειρά των ημιτελικών.

Οι πράσινοι ήταν αυτοί που μπήκαν καλύτερα στο ματς και προηγήθηκαν με +6 (7-13) στο 5′ αλλά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με μπροστάρηδες τούς Φρανσίσκο και Κασελάκη έκαναν σερί 9-0 και προσπέρασαν με 16-13, κλείνοντας στο +6 (21-15) τελικά την πρώτη περίοδο, στην οποία είχαν 4.8 δίποντα και 4/7 τρίποντα.

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη είχε το μομέντουμ, είχε ενέργεια στην άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση και κατάφερε να πάει ακόμη και στο +16 (39-23) στο 16′, με τον Παναθηναϊκό, από την άλλη πλευρά, να έχει σοβαρό επιθετικό πρόβλημα, όπως έδειχνε και το 41-28 στο τέλος του ημιχρόνου.

Τα πράγματα, με λίγα λόγια, δεν ήταν καθόλου καλά για τους πράσινους, οι οποίοι όμως «ξύπνησαν» στην τρίτη περίοδο. Για την ακρίβεια, αυτός που τους ξύπνησε ήταν ο Ντέρικ Γουίλιαμς, ο οποίος με 10 πόντους σε αυτό το διάστημα κατάφερε να φέρει την ομάδα του Σερέλη στο -4 (59-55) καθώς το παιχνίδι έμπαινε στην 4η και τελευταία περίοδο.

Σε αυτή, το Περιστέρι έδειξε χαρακτήρα και με απέκτησε αέρα 10 πόντων (67-57) στο 34′, με τον Παναθηναϊκό να πλησιάζει στο -2 (69-67) στο 38′ χάρη στον Γκριγκόνις αλλά ο Φρανσίσκο με τρίποντο έκανε το 72-67 στο 1:10 πριν το τέλος, με την ομάδα του Σπανούλη να επικρατεί τελικά με 76-71 και να οδηγεί τη σειρά στο 5ο και τελευταίο ματς στο ΟΑΚΑ.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 41-28, 59-55, 76-71