Η Αργεντινή είναι παγκόσμια πρωταθλήτρια για 3η φορά στην ιστορία της αφού νίκησε με 4-2 στα πέναλτι τη Γαλλία στον απίστευτο τελικό του Μουντιάλ 2022, πράγμα που σημαίνει ότι η Νότια Αμερική έφτασε συνολικά στις 10 κατακτήσεις και είναι στο -2 από την Ευρώπη, ομάδες της οποίας έχουν κατακτήσει συνολικά 12 φορές το τρόπαιο.

Ήταν ένας εκπληκτικός, ένας συγκλονιστικός τελικός που ξεκίνησε τέλεια για την Αλμπισελέστε που προηγήθηκε με 2-0 στο ημίχρονο, αλλά οι Τρικολόρ το έκαναν 2-2 στην επανάληψη, στέλνοντας το ματς στην παράταση. Μια παράταση που επίσης δεν ανέδειξε νικητή, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν από μία φορά για το 3-3.

Όλα, επομένως, κρίθηκαν στα πέναλτι και η Αργεντινή ήταν πιο ψύχραιμη, με αποτέλεσμα να κατακτήσει το 3ο Παγκόσμιο Κύπελλο της ιστορίας της και να ανέβει μόνη στην 3η θέση, πίσω από τις Βραζιλία (5) και Ιταλία (4), Γερμανία (4).

Αναλυτικά η Χρυσή Βίβλος του Παγκοσμίου Κυπέλλου…

Βραζιλία 5 (1958, 1962, 1970, 1994, 2002)