Ύστερα από τη νίκη με 1-2 στην Γερμανία η Λίβερπουλ είχε τον πρώτο λόγο για την πρόκριση στους ομίλους του CL σε βάρος της Χόφενχαϊμ και ολοκλήρωσε τη δουλειά με δεύτερη νίκη παίζοντας σούπερ επιθετικό ποδόσφαιρο. Ο Εμρέ Τσαν πέτυχε για πρώτη φορά στην καριέρα του δύο γκολ, ο Ρομπέρτο Φιρμίνο σκόραρε ξανά σε βάρος της πρώην ομάδας του και οι Reds επέστρεψαν στα group της κορυφαίας διοργάνωσης. ‘This is football’ φώναξε προς την εξέδρα ύστερα από ένα γκολ ο Γίργκεν Κλοπ βλέποντας την Λίβερπουλ να κάνει τρομερά πράγματα από τη μέση και μπροστά. Χρειάστηκε να περάσουν μετρημένα λεπτά για να φανεί πως θα πάει το ματς. Στο 3′ ο Σαλάχ από κοντά δεν έκανε καλή κεφαλιά και στο 4′ ο Μανέ σε καθαρό τετ-α-τετ νικήθηκε από τον Μπάουμαν. Τα γκολ για τους Reds δεν άργησαν να έρθουν και σε 11 λεπτά η ομάδα του Κλοπ σκόραρε τρεις φορές κάνοντας την υπόθεση πρόκριση τυπική διαδικασία σε ένα ματς που είχε από την αρχή τρελό ρυθμό. Στο 10′ ο Μανέ έφυγε ξανά σε αντεπίθεση ύστερα από πάσα του Φιρμίνο, έκανε το τακουνάκι για τον Τσαν ο οποίος σούταρε και με τη βοήθεια κόντρας έκανε το 1-0. Στο 18′ ήρθε το δεύτερο γκολ για τους γηπεδούχους, όταν ο Φιρμίνο βρήκε τον Βαϊνάλντουμ μέσα στην περιοχή, ο Ολλανδός έκανε το πλασέ με τη μία, η μπάλα πήγε στο δοκάρι και σε κενή εστία ουσιαστικά ο Σαλάχ έγραψε το 2-0. Τρία λεπτά αργότερα έγινε το 3-0 όταν ο Μανέ έφυγε σε κόντρα για ακόμα μία φορά, έδωσε στον Φιρμίνο και εκείνος πάρε-βάλε στον Τσαν που είχε εύκολη δουλειά. Στο 24′ ο τεχνικός της Χόφενχαϊμ, Γιούλιαν Νάγκελσμαν, έβγαλε τον Νόρντβαϊντ και έβαλε τον Ουτ και ο τελευταίος σκόραρε μόλις τέσσερα λεπτά αργότερα με διαγώνιο σουτ γράφοντας το 3-1. Η Λίβερπουλ δεν άφηνε το πόδι από το γκάζι και στο 36′ ο Φιρμίνο είχε μεγάλη ευκαιρία μετά τη συνεργασία των Αρνολντ και Φιρμίνο από δεξιά και στο 42′ ο Τσαν άγγιξε το χατ-τρικ αλλά το πλασέ του μέσα από την περιοχή πέρασε μόλις έξω για να παρεμείνει το 3-1 στο πρώτο μέρος. Στην επανάληψη, τα πράγματα δεν ήταν διαφορετικά. Ο Βαϊνάλντουμ έχασε στο 54′ την πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τους Reds, οι οποίοι είχαν επίσης καλές στιγμές με το σουτ του Μανέ που έβγαλε ο Μπάουμαν (58′) και πάλι με τον Βαϊνάλντουμ τον οποίο νίκησε ξανά ο Γερμανός keeper. (60′). Το τέταρτο γκολ για την ομάδα του Κλοπ ήρθε στο 63′ όταν όταν ο Χέντερσον πήρε την μπάλα μετά το τραγικό λάθος της άμυνας των φιλοξενούμενων και έδωσε σε κενό τέρμα στον Φιρμίνο που σκόραρε εκ νέου κόντρα στην παλιά του ομάδα (4-1). Ο ρυθμός χαλάρωσε στη συνέχεια και η Χόφενχαϊμ, είχε την ευκαιρία να φανεί περισσότερο επιθετικά. Στο 78′ ο σουτ του Ντεμιρμπάι έβγαλε ο Μινιολέ αλλά δεν μπόρεσε να κάνει τίποτα στο επόμενο λεπτό όταν ο Κράμαριτς έβγαλε τη σέντρα και ο Σάντρο Βάγκνερ με κεφαλιά μείωσε σε 4-2, που ήταν και το τελικό σκορ.

Το… τέταρτο σεντόνι του ΑΠΟΕΛ

Το 2-0 του πρώτου αγώνα χάριζε στον ΑΠΟΕΛ τεράστιο προβάδισμα πρόκρισης. Οι πρωταθλητές Κύπρου έπρεπε στη ρεβάνς στην Πράγα να διατηρήσουν αυτό το καθαρό πλεονέκτημά τους. Και το έκαναν με εμφατικό τρόπο. Κράτησαν την Σλάβια στο 0-0, παρά το δυνατό ξεκίνημα των γηπεδούχων και ορισμένες χαμένες ευκαιρίες και θα εμφανιστούν στους ομίλους του Champions League για τέταρτη φορά στην ιστορία τους μετά τις σεζόν 2009-’10, 2011-’12, 2014-’15. Αναλυτικά τα αποψινά αποτελέσματα των αγώνων για τα προκριματικά του Champions League έχουν ως εξής (στην παρένθεση το σκορ του πρώτου αγώνα): Κοπεγχάγη (Δανία)-Καραμπάχ (Αζερμπαϊτζάν) 2-1 (0-1) Σλάβια Πράγας (Τσεχία)-ΑΠΟΕΛ (Κύπρος) 0-0 (0-2) ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ρωσία)-Γιουνγκ Μπόις (Ελβετία) 2-0 (1-0) Λίβερπουλ (Αγγλία)-Χόφενχαϊμ (Γερμανία) 4-2 (2-1) Στεάουα (Ρουμανία)-Σπόρτινγκ Λισ. (Πορτογαλία) 1-5 (0-0) Πηγή: gazzetta.gr