Στους «16» του Euro πέρασε η Ιταλία. Η ομάδα του Κόντε μπορεί να μην εντυπωσίασε κόντρα στην Σουηδία, όμως τον στόχο της τον πέτυχε. Με υπέροχο γκολ του Έντερ στο 88ο λεπτό, η «σκουάντρα ατζούρα» επικράτησε 1-0 στην Τουλούζη και πήρε το εισιτήριο της επόμενης φάσης. Κάκιστο πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να αλληλοεξουδετερώνονται και να ρίχνουν το βάρος μόνο στα αμυντικά τους καθήκοντα. Καλύτερο παιχνίδι στο δεύτερο 45λεπτο, όπου ανέβασαν την απόδοσή τους οι Ιταλοί και ζόρισαν τον Ίσακσον. Δοκάρι στο 82’ο Παρόλο, στο 88’το «χρυσό» γκολ του Έντερ. Στο 90+4’ δεν δόθηκε πέναλτι στην Σουηδία για τράβηγμα της φανέλας του Γκράνκβιστ από τον Μπονούτσι.

Η βαθμολογία στον 5ο όμιλο:

1. Ιταλία 6 2. Ιρλανδία 1 3. Σουηδία 1 4. Βέλγιο 0

Το ματς

Πολύ προσεκτικό ξεκίνημα στο παιχνίδι και από τις δύο ομάδες. Οι Σουηδοί μπορεί να ξεκίνησαν πιο ζωηρά πρεσάροντας ψηλά, όμως οι Ιταλοί δεν αιφνιδιάστηκαν και κέρδισαν μέτρα πλησιάζοντας κι αυτοί την εστία του Ίσακσον. Κανένας από τους δύο προπονητές δεν ήθελε να ρισκάρει με το «μηδέν» στα μετόπισθεν κι έτσι το πρώτο 20λεπτο στην Τουλούζη πέρασε με ελάχιστες φάσεις. Στη συνέχεια, η ομάδα του Έρικ Χάμρεν πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων, είχε την κατοχή της μπάλας και διατήρησε το παιχνίδι σε έναν safe ρυθμό. Ο Όλσον με τις κούρσες από τα αριστερά και ο «εγκέφαλος» στον άξονα, Έντγκαρ, προσπάθησαν να δημιουργήσουν προβλήματα όμως ευκαιρία για τελική προσπάθεια προς την εστία του Μπουφόν δεν δόθηκε. Από την άλλη, η «σκουάντρα ατζούρα» παρότι δεν απειλήθηκε, έβγαζε τεράστια νευρικότητα μεσοεπιθετικά και δεν μπόρεσε να ενοχλήσει ουσιαστικά τους αντίπαλους αμυντικούς με αποτέλεσμα το 0-0 να μείνει «σβηστά» μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου. Καλύτερος ρυθμός στο ξεκίνημα του δεύτερου 45λεπτου. Η «σκουάντρα ατζούρα» μπήκε με πιο επιθετική προσέγγιση κι αυτό έπαιξε καταλυτικό ρόλο στην πιο ευχάριστη εκκίνηση. Η Σουηδία έχασε αρκετά μέτρα στο γήπεδο και δεν πλησίαζε με την ίδια άνεση την εστία του Μπουφόν. Αντίθετα, το ματς μεταφέρθηκε προς το δικό της μισό με τον Ίσακσον να έχει αρκετή δουλειά στα επικίνδυνα παράλληλα γυρίσματα (κυρίως του Καντρέβα). Τα λεπτά περνούσαν και η πίεση της ομάδας του Κόντε προς την εστία των Σουηδών αυξανόταν. Οι παίκτες του Χάμρεν ήταν τελείως ακίνδυνοι επιθετικά κι έριξαν όλο το βάρος στα μετόπισθεν. Αρχικά, φάνηκε πως θα σταθούν τυχεροί αφού ο Παρόλο σημάδεψε το δοκάρι με κεφαλιά στο 82, όμως στην συνέχεια ο Έντερ με υπέροχη προσπάθεια σημάδεψε σωστά κι άνοιξε το σκορ στο 88’. Οι Σουηδοί αιφνιδιάστηκαν άρχισαν τις γιόμες όμως θα μπορούσαν να έχουν την ευκαιρία να απαντήσουν αν ο διαιτητής έβλεπε το τράβηγμα της φανέλας του Γκράνκβιστ από τον Μπονούτσι. Οι συνθέσεις: Ιταλία (Αντόνιο Κόντε): Μπουφόν, Μπαρτσάλι, Μπονούτσι, Κιελίνι, Φλορέντσι (85’Στουράρο), Καντρέβα, Ντε Ρόσι (74’Μότα), Παρόλο, Τζακερίνι, Έντερ, Πελέ (60’Τζάτζα) Στον πάγκο: Ντε Σίλιο, Νταρμιάν, Ογκμπόνα, Ιμόμπιλε, Σιρίγκου, Μαρκέτι, Ινσίνιε, Μπερναντέσκι, Ελ Σαραουΐ Σουηδία (Έρικ Χάμρεν): Ίσακσον, Γιόχανσον, Λίντελοφ, Γκράνκβιστ, Μάρτιν Όλσον, Έγκνταλ (79’Λεβίτσκι), Κάλστρομ, Φόρσμπεργκ (79’ Ντουρμάζ), Λάρσον, Ιμπραΐμοβιτς, Γκουϊντέτι (85’Μπεργκ) Στον πάγκο: Λούστιχ, Όλσεν, Γιάνσον, Χάιλμαρκ, Αουγκούστινσον, Κούγιοβιτς, Ζενγκίν, Κάρλγκρεν, Βέρνμπλουμ Διαιτητής: Βίκτορ Κασάι (Ουγγαρία) Γήπεδο: Stadium Municipal (Τουλούζ) Πηγή: sport-fm.gr