Η ΑΕΚ ήθελε τη νίκη για να έχει ελπίδες, ανάλογα και με τα αποτελέσματα στα άλλα παιχνίδια, να πάρει την 3η θέση στην κανονική περίοδο της Basket League, ο Ολυμπιακός όμως ήθελε να παραμείνει αήττητος και τα κατάφερε επικρατώντας με 85-78 στο κλειστό των Λιοσίων.

Οι Πειραιώτες μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 7-0 αλλά οι γηπεδούχοι ανέβηκαν στη συνέχεια και χάρη στα επιθετικά ριμπάουντ κατάφεραν να ισοφαρίσουν 11-11 στο 5′. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με τους Φλιώνη και Λεμάρ να σκοράρουν με τρίποντα για το 17-16 της Ένωσης, πριν κάνει ένα… σπριντ στο τέλος της πρώτης περιόδου με τον Σλούκα ο Ολυμπιακός, παίρνοντας ξανά το προβάδισμα (19-22).

Με τους ΜακΚίσικ και Πίτερς η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα μπήκε καλά και στο δεύτερο δεκάλεπτο και ξέφυγε με +8 (21-29), για να αντιδράσει η ΑΕΚ με τον Ξανθόπουλο και να πλησιάσει στο -1 (29-30) στο 14′. Έτσι, το παιχνίδι παρέμεινε ντέρμπι μέχρι και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με το σκορ στο 35-38.

Από εκεί και πέρα, ο Φαλ έκανε τη διαφορά για τον Ολυμπιακό στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου αλλά οι Ξανθόπουλος και Γιάνκοβιτς κρατούσαν τους γηπεδούχους στο -1 (42-43) στο 23′. Από εκείνο το σημείο κι έπειτα, όμως, οι φιλοξενούμενοι βελτιώθηκαν πολύ στην άμυνα και με τον Βεζένκοβ να αναλαμβάνει το σκοράρισμα ξέφυγαν με +13 (46-59) στο 27′ και μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο από το +14 (53-67).

Η ΑΕΚ προσπάθησε να μπει ξανά στο παιχνίδι και μείωσε σε 59-67 στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου χάρη σε ένα σερί 6-0 αλλά οι ΜακΚίσικ και Σλούκας έστειλαν τον Ολυμπιακό στο +13 (59-72) και από εκεί και πέρα όσο κι αν το ήθελαν οι κιτρινόμαυροι δεν μπορούσαν να ανατρέψουν την κατάσταση, χάνοντας τελικά με 78-85, πράγμα που σημαίνει ότι τερμάτισαν στην 6η θέση και στα πλέι οφ θα αντιμετωπίσουν το Περιστέρι.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 35-38, 53-67, 78-85