Το πού θα καταλήξει δεν μπορεί κανείς να το πει με σιγουριά από τώρα, όλοι όμως είναι βέβαιοι ότι ο Ολυμπιακός έχει τις δυνατότητες να φτάσει ως το τέλος στη φετινή Euroleague, στην οποία έχει ξεκινήσει τέλεια, αφού πέτυχε την 4η νίκη του σε ισάριθμες αγωνιστικές με το 97-92 στην έδρα της Μπασκόνια και συνεχίζει με ιδανική ψυχολογία και αισιοδοξία.

Το πρόγραμμα έλεγε… τρία ταξίδια στην Ισπανία για τους Πειραιώτες στις πρώτες τέσσερις αγωνιστικές και η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ανταποκρίθηκε τέλεια, αφού είχαν προηγηθεί οι νίκες επί των Ρεάλ και Μπαρτσελόνα. Δεν υπήρχε, επομένως, λόγος να μείνει… παραπονεμένη η Μπασκόνια και δεν έμεινε. Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι, προηγήθηκε με +8 (4-12) στο 4′, πήγε στο +14 (4-18) στο 6′ και έκλεισε την πρώτη περίοδο με… double score (16-32), χάρη κυρίως στους Βεζένκοβ, ΜακΚίσικ και Γουόκαπ.

Στη δεύτερη περίοδο, όμως, ήταν η σειρά της Μπασκόνια να δείξει ότι είναι καλή ομάδα. Στο κάτω-κάτω, αήττητη ήταν κι αυτή στις πρώτες τρεις αγωνιστικές. Έτσι, με τον Τόμπσον να δημιουργεί και τον Κότσαρ να σκοράρει οι Ισπανοί κατάφεραν να μειώσουν σε 37-42 στο 18′, για να τρέξουν σερί 10-0 στο τελευταίο δίλεπτο του πρώτου ημιχρόνου και να βρεθούν στο +5 (47-42).

Το παιχνίδι φάνηκε να στραβώνει στο τρίτο δεκάλεπτο, αφού τα τρίποντα των Χόμες και Σεντεκέρσκις έστειλαν τη Μπασκόνια και στο +10 (67-57) στο 26′, με τον Ολυμπιακό να είναι εκτός ρυθμού και τουλάχιστον να μην επιτρέπει στους γηπεδούχους να ανοίξουν κι άλλο τη διαφορά, η οποία ήταν στους 9 πόντους (74-65) πριν την έναρξη της τελευταίας περιόδου.

Μια περίοδο που άρχισε με τον Σλούκα να βάζει 10 πόντους και τους Πειραιώτες να περνάνε μπροστά (74-75) ξανά, αρχίζοντας σιγά-σιγά να χτίζουν μια μικρή διαφορά (74-79 στο 35′). Οι Ισπανοί έκαναν την τελευταία αντεπίθεσή τους και μείωσαν στο καλάθι (87-89) στο 39′, αλλά οι παίκτες του Μπαρτζώκα ήταν ψύχραιμοι στις βολές στο τελευταίο λεπτό και πήραν ακόμη μία νίκη με το τελικό 92-97.

Τα δεκάλεπτα: 16-32, 47-42, 74-65, 92-97