Με τον καλύτερο τρόπο ολοκλήρωσε η ΑΕΚ τις φετινές υποχρεώσεις της στο Γιουρόπα Λιγκ. Επιβλήθηκε της αυστριακής Στουρμ Γκρατς με 3-1, πραγματοποιώντας την καλύτερη φετινή της ευρωπαϊκή εμφάνιση και συγκεντρώνοντας τους πρώτους της βαθμούς στη διοργάνωση.

Η ανωτερότητα της ΑΕΚ φάνηκε από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και δεν άργησε ν΄ανοίξει το σκορ, ύστερα από όμορφη προσπάθεια του Κώστα Μανωλά και ωραίο σουτ στο 10′ λεπτό. Τα γκολ της ΑΕΚ διπλασίασε στο 43′ λεπτό ο Μπερνς με κεφαλιά, ύστερα από σέντρα του Γκερέιρο.

Η ανωτερότητα των κιτρινόμαυρων συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά ύστερα από στιγμιαία ολιγωρία οι αυστριακοί κατάφεραν να μειώσουν με αντεπίθεση και σουτ του Κάιντζ στο 59′ λεπτό.

Η βραδιά έκλεισε θριαμβευτικά για τον δικέφαλο, ύστερα από εκπληκτική κούρσα του Κλωναρίδη και όμορφο σουτ στο 76′ λεπτό.