Σε εύκολη υπόθεση μετέτρεψε η Άρσεναλ το πέρασμά της από το «KC Stadium». Η ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα απέναντι στην Χαλ και πήρε το «τρίποντο» επικρατώντας με σκορ 3-0, στο πλαίσιο της 35ης αγωνιστικής της Premier League.

Ράμσεϊ στο 31’ και Ποντόλσκι στο 45’ άνοιξαν τον δρόμο για τη δεύτερη σερί νίκη των «κανονιέρηδων» πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο 45λεπτο, αν και οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν πιο δραστήριοι, ο γερμανός επιθετικός με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο ματς στο 54’ έσβησε τις ελπίδες τους για θετικό αποτέλεσμα.

Από εκεί και πέρα το ματς απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα με την Άρσεναλ να δημιουργεί κι άλλες ευκαιρίες χωρίς όμως να καταφέρει να αυξήσει τον δείκτη του σκορ.

Έτσι, η Άρσεναλ διατηρήθηκε στην 4η θέση φτάνοντας τους 70 βαθμούς και άφησε την Έβερτον (παίζει με τη Γιουνάιτεντ) στο -4 από το εισιτήριο για τα προκριματικά του Champions League.