Είχε την κάψα από μόνη της, την έσπρωξαν και οι οπαδοί της. Η Λίβερπουλ «έπνιξε», 3-0, την Βιγιαρεάλ στο «Άνφιλντ» και μετά από το 2007 επιστρέφει σε τελικό ευρωπαϊκής διοργάνωσης. Άλλη μία ανατροπή (1-0 το πρώτο ματς) για την Λίβερπουλ στο «Άνφιλντ». Θύμα των «Ρεντς» ήταν η Βιγιαρεάλ, που δεν μπόρεσε να ανταπεξέλθει στην πίεση, ηττήθηκε 3-0 κι άφησε στην ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ το εισιτήριο για τον τελικό του Europa League. Φοβερό ξεκίνημα στο παιχνίδι και από τις δύο ομάδες, όμως οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που χαμογέλασαν με όπλο την ώθηση του κόσμου τους άνοιξαν το σκορ στο 7’ χάρη στο αυτογκόλ του Μπρούνο Σοριάνο. Οι Ισπανοί δεν ανησύχησαν καθόλου τον Μινιολέ και βρίσκονταν σταθερά στο μισό γήπεδο. Ο ρυθμός χάλασε στο φινάλε του ημιχρόνου με τους παίκτες να έχουν πολλά νεύρα και να χάνουν την συγκέντρωσή τους. Τις ορέξεις της Βιγιαρεάλ φρόντισε να κόψει άμεσα η Λίβερπουλ. Η ομάδα του Μαρθελίνο μπήκε καλύτερα, όμως λίγο αργότερα είδε τους «Ρεντς» να διπλασιάζουν τα τέρματά τους με τον Στάριτζ στο 63’. Τα πράγματα έγιναν ακόμη χειρότερα για τους φιλοξενούμενους που έχασαν τον Ρουίθ με δεύτερη κίτρινη (71’). Στο 77’ δεν δόθηκε πέναλτι υπέρ των Ισπανών σε σπρώξιμο του Μορένο στον Σουάρεθ και στο 81’ ο Λαλάνα κλείδωσε την πρόκριση για την ομάδα του Κλοπ. Σεβίλλη – Σαχταρ 3-1 Δεν αφήνει τη… δυναστεία της στο Europa η Σεβίλλη!  Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γκαμεϊρό (σκόραρε δις), η ομάδα του Έμερι νίκησε 3-1 τη Σαχτάρ και με συνολικό σκορ 5-3, προκρίθηκε στον τελικό της διοργάνωσης για τρίτη σερί σεζόν! Γκολάρα το τρίτο γκολ των Σεβιγιάνων που ήρθε από τον Μαριάνο Φερέιρα, με τον Εντουάρντο να ισοφαρίζει προσωρινά στο 44’. Από τη σέντρα του ματς η Σεβίλλη είχε την κατοχή, με τους Ουκρανούς να περιμένουν πίσω, ψάχνοντας την κατάλληλη στιγμή για να αντεπιτεθούν. Όμως, χάρη στην γκάφα του Μαλίσεφ, ο Γκαμεϊρό έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους στο 9’ και έτσι οι Ουκρανοί είχαν με το «καλημέρα» να ανέβουν ένα… βουνό! Τι κι αν είχε εξελιχθεί έτσι το ματς; Οι παίκτες του Λουτσέσκου παρέμειναν απαθείς, καθώς από τη μία δεν ήταν σε θέση να περάσουν καν τη σέντρα, ενώ από την άλλη επέτρεπαν στους αντιπάλους τους να φτάνουν με ευκολία στη μεγάλη τους περιοχή (χωρίς ωστόσο εκείνοι να δημιουργήσουν κάποια άλλη αξιόλογη ευκαιρία μετά το γκολ), μέχρι τη συμπλήρωση της πρώτης μισής ώρας αγώνα. Στο τελευταίο τέταρτο του πρώτου ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι αποφάσισαν να πάρουν κάποια μέτρα στον αγωνιστικό, με τη… συγκατάθεση βέβαια της Σεβίλλης αφού είχε αποβάλει το άγχος και άφηνε χώρους, αλλά σοβαρή τελική ούτε για… αστείο. Ο Σόρια έβλεπε μία την άμυνά του να αναχαιτίζει εύκολα και μία την μπάλα να φεύγει άουτ, στα λιγοστά σουτ της Σαχτάρ. Όμως, στο τελευταίο τρίλεπτο, το ματς πήρε εντελώς άλλη τροπή. Οι Σεβιγιάνοι είχαν επαναπαυτεί στο προβάδισμά τους θεωρώντας πως είχαν τελειώσει όλα, με τους παίκτες του Λουτσέσκου στο τέλος και στη μοναδική καλή τους στιγμή –ύστερα από υποδειγματική αντεπίθεση- να δίνουν νέο ενδιαφέρον στο δεύτερο μέρος, χάρη γκολ του Εντουάρντο (1-1). Όπως ξεκίνησε το ματς, έτσι έγινε και στο δεύτερο ημίχρονο. Η Σεβίλλη ήταν αυτή που έφτασε ξανά στο… μαξιλαράκι και πάλι με «δράστη» τον Γκαμεϊρό, ο οποίος αυτή τη φορά χρειάστηκε μόλις δύο λεπτά για να σκοράρει (2-1), ενώ ο Μαριάνο Φερέιρα –πριν καν συμπληρωθεί μία ώρα παιχνιδιού- έκανε ακόμη πιο εύκολη τη δουλειά για τους Ισπανούς (3-1). Έκτοτε, η υπόθεση… τελείωσε! Από τη μία οι παίκτες του Ουνάι Έμερι έκαναν πολύ σωστή διαχείριση του χρόνου, ενώ από την άλλη η απογοήτευση επικρατούσε στους Ουκρανούς, πλην του Εντουάρντο, ο οποίος ήταν ο μόνος που πάλευε (αλλά χωρίς αποτέλεσμα). Έτσι, κύλησε η αναμέτρηση μέχρι την ολοκλήρωσή της, με τη Σεβίλλη να κρατά το 3-1 και να προκρίνεται πανηγυρικά στον τρίτο σερί τελικό! Πηγή: sport-fm.gr