Το πρώτο βήμα τίτλου έκανε η Θάντερ νικώντας το Μαϊάμι στην Οκλαχόμα με 105-94. Ασταμάτητος ο Κέβιν Ντουράντ με 36 πόντους, 17 στην τέταρτη περίοδο, εξαιρετικός και ο Γουέστμπρουκ με 27π., 11 ασίστ και 8 ριμπ., παίκτες-κλειδιά Σεφολόσα και Κόλισον. Στους 30 και 19 πόντους Λεμπρόν Τζέιμς και Ουέιντ αντίστοιχα, που όμως σίγησαν στο τέλος, αν και η ομάδα τους βρέθηκε ακόμη και στο +13 στο πρώτο μέρος.

Το ματς…

Οι φιλοξενούμενοι ήταν εμφανώς ανώτεροι στο πρώτο μέρος. Προηγήθηκαν γρήγορα με 10-2 και συνέχισαν να συντηρούν μία διαφορά στα όρια της διψήφιας τιμής με απρόσμενο πρωταγωνιστή τον Σέιν Μπατιέ (13π. στο ημίχρονο). Ο Κέβιν Ντουράντ ήταν απελπιστικά μόνος (11π. στο πρώτο δωδεκάλεπτο), σε αντίθεση με τον Λεμπρόν Τζέιμς και τον Ντουέιν Ουέιντ. Το Μαϊάμι έφτασε στο πρώτο μέρος μέχρι και το +13 (39-26) με το supporting cast των δύο ηγετών της ομάδας να πετυχαίνει 34 από τους 54 πόντους της ομάδας. Πάντως οι γηπεδούχοι με ένα ξέσπασμα από Ντέρεκ Φίσερ και Ράσελ Γουέστμπρουκ κατάφεραν να κλείσουν την ψαλίδα στους επτά (47-54) στην ανάπαυλα.

Με τον Τάμπο Σεφολόσα να αποδεικνύεται κρυφό της όπλο, η Θάντερ βελτίωσε την εικόνα της στο δεύτερο μέρος. Αρχικά ισοφάρισε σε 60-60 και τη στιγμή που η Χιτ στηριζόταν αποκλειστικά στις εμπνεύσεις του Λεμπρόν Τζέιμς, οι γηπεδούχοι επέβαλαν το νόμο τους. Ο Ράσελ Γουέστμπρουκ κάλυψε το έλλειμμα παραγωγικότητας του καλά μαρκαρισμένου Κέβιν Ντουράντ και με γκολ-φάουλ έδωσε το πρώτο προβάδισμα της ομάδας του στο ματς στο τέλος της τρίτης περιόδου (74-73). Έκτοτε η ομάδα του Σκοτ Μπρουκς δεν κοίταξε ξανά πίσω της. Με τον Τάμπο Σεφολόσα να παίζει εξαιρετική άμυνα στον Λεμπρόν Τζέιμς, τον Νικ Κόλισον να κάνει τη βρώμικη δουλειά στη ρακέτα και τον Κέβιν Ντουράντ να «σεληνιάζεται», η Θάντερ άρχισε να ξεφεύγει στο σκορ, φτάνοντας στο 93-83 τριάμισι λεπτά πριν το τέλος. Κάπου εκεί γράφτηκε και ο επίλογος του ματς, με τον Κέβιν Ντουράντ να σταματά στους 36 πόντους με 17 στην τέταρτη περίοδο.

Το δεύτερο παιχνίδι της σειράς θα γίνει ξανά στην Οκλαχόμα τα ξημερώματα της Παρασκευής, ενώ στη συνέχεια η σειρά θα μεταφερθεί για τρία ματς στο Μαϊάμι.

Δωδεκάλεπτα: 22-29, 47-54, 74-73, 105-94.

Θάντερ (Μπρουκς): Ντουράντ 36 (8/9 βολές, 8/12 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 8 ριμπ. 4 ασίστ), Γουέστμπρουκ 27 (7/9 δίποντα, 10/20 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 11 ασίστ, 8 ριμπ.), Ιμπάκα 10 (6 ριμπ.), Σεφολόσα 9, Κόλισον 8 (10 ριμπ.), Φίσερ 6, Χάρντεν 5, Πέρκινς 4 (7 ριμπ.), Κουκ.

Χιτ (Σπόελστρα): Τζέιμς 30 (7/9 βολές, 10/21 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 9 ριμπ., 4 ασίστ, 4 κλεψ.), Ουέιντ 19 (5/5 βολές, 7/17 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 8 ασίστ, 4 ριμπ.), Μπατιέ 17, Μπος 10 (5 ριμπ.), Τσάλμερς 12 (6 ασίστ), Χάσλεμ 4 (11 ριμπ.), Μίλερ 2, Άντονι.