Την «τέζαρε» στο σπίτι της. Η Μπάρτσα σήκωσε το «Καμπ Νου» στο πόδι με τον Πικέ, όμως η Ρεάλ δεν μάσησε. Αφού απάντησε με τον Μπενζεμά, ολοκλήρωσε την ανατροπή όταν έμεινε με 10, με τον Ρονάλντο (2-1) Θρίαμβος για τη Ρεάλ μέσα στην Καταλονία. Η «βασίλισσα» έδειξε τα… δόντια της στην Μπαρτσελόνα κι έφυγε με μεγάλο «διπλό» από το «Καμπ Νου» με σκορ 2-1. Μέτριο παιχνίδι στο πρώτο 45λεπτο. Τα νεύρα κυριάρχησαν ενώ Σουάρες και Μπενζεμά αποδείχτηκαν «κρύοι» όταν τους δόθηκαν οι ευκαιρίες να βρουν δίχτυα. Πολύ καλύτερο το δεύτερο ημίχρονο. Το σκορ άνοιξε ο Πικέ στο 56’, όμως απάντησε άμεσα ο Μπενζεμά (62’). Οι μερένχες ήταν καλύτεροι μετά την ισοφάριση και παρότι έμειναν με δέκα, λόγω αποβολής του Ράμος, και τους ακυρώθηκε γκολ του Μπέιλ (για αυστηρό φάουλ) πήραν τη μεγάλη νίκη στο clasico με γκολ του Ρονάλντο. Ανατριχίλα κατά την είσοδο των ομάδων, όπου το «Καμπ Νου» τίμησε τον Γιόχαν Κρόιφ, που έφυγε από τη ζωή σε ηλικία 69 ετών. Το γήπεδο σηκώθηκε στο… πόδι και στο 14ο λεπτό, αφού ο Ολλανδός φορούσε τη φανέλα με το «14» στην πλάτη. Το ματς: Αναγνωριστικό χαρακτήρα είχε το clasico στο ξεκίνημά του. Μπορεί οι δύο ομάδες να επέλεξαν συντηρητικό τέμπο μέχρι να εξακριβώσουν τις προθέσεις του αντιπάλου, αυτό όμως δεν ήταν αρκετό για να αποτραπούν τα νεύρα. Η Μπαρτσελόνα πήρε σχετικά εύκολα τα ηνία όταν έβαλε την μπάλα κάτω και δοκίμασε αρκετές φορές τον Νάβας, που ήταν σε ετοιμότητα. Η Ρεάλ εμφανίστηκε επιθετικά, αφού ένιωσε ασφάλεια στα μετόπισθεν, όμως οι προσπάθειες κυρίως από την πλευρά του Μπέιλ δεν είχαν ουσιαστικό αποτέλεσμα. Η ομάδα του Ζιντάν κατάφερε μετά το 30’ να λειτουργήσει πολύ καλά ανασταλτικά κι έτσι έβγαλε τους Καταλανούς εκτός ρυθμού. Το ημίχρονο «έκλεισε» χωρίς τέρματα, με τους Σουάρες και Μπενζεμά να είναι μοιραίοι για τις ευκαιρίες που… πέταξαν στα σκουπίδια. Καλύτερο ξεκίνημα για την Μπαρτσελόνα στο δεύτερο 45λεπτο. Αφήνοντας περισσότερο γήπεδο ελεύθερο, οι παίκτες του Λουίς Ενρίκε ξεγέλασαν τους μερένχες, που ζορίστηκαν από την άμυνα. Οι μπλαουγκράνα πίεσαν και δικαιώθηκαν με τον Πικέ να νικάει τον εξαιρετικό Νάβας με κεφαλιά έπειτα από κόρνερ (56’). Ενώ όλα έδειχναν να είναι με το μέρος των γηπεδούχων, ο Μαρσέλο άλλαξε τα δεδομένα. Ο Βραζιλιάνος με τρομερή κούρσα έβγαλε στην αντεπίθεση τη Ρεάλ και ο Μπενζεμά απάντησε έξι λεπτά αργότερα (62’). Η γρήγορη ισοφάριση των φιλοξενούμενων αντί να βοηθήσει, έριξε τον ρυθμό του ματς. Απ’ τις κινήσεις τους οι δύο προπονητές έδειξαν πως προτεραιότητά τους ήταν να αποφύγουν την ήττα και γι’αυτό δεν πήραν ιδιαίτερα ρίσκα. Με το πέρασμα των λεπτών η Ρεάλ πήρε τα πάνω της κι έδειχνε πιο «φρέσκια». Μια, δυο, τρεις και το γκολ ήρθε, όμως δεν μέτρησε αφού ο επόπτης σήκωσε το σημαιάκι για αυστηρό φάουλ του Μπέιλ στον Άλμπα, την στιγμή που ο Ουαλός σκόραρε με κεφαλιά (81’). Η «βασίλισσα» όχι μόνο δεν το έβαλε κάτω αλλά στο επόμενο λεπτό είχε δοκάρι με τον Ρονάλντο. Κι παρότι τα… στραβά συνεχίζονταν, αφού ακολούθησε η σωστή αποβολή του Ράμος, η Ρεάλ στάθηκε στο ύψος της. Με όπλο την ψυχραιμία της «τούμπαρε» το ματς με τον CR7 να εκτελεί τον Μπράβο στο 86’. Από εκεί και πέρα η Μπαρτσελόνα πίεσε με όλες της τις δυνάμεις, όμως οι Μαδριλένοι δεν αγχώθηκαν ιδιαίτερα κι έφυγαν θριαμβευτές από την Καταλονία. Πηγή: sport-fm.gr