Πολύς λόγος έχει γίνει για τις σχέσεις του Λιονέλ Μέσι με τον Νταβίντ Βίγια. Κάποιες λογομαχίες τους στη διάρκεια αγώνων στο παρελθόν έδωσαν τροφή σε σενάρια περί κακής συνεργασίας των δυο τους.

Στο ματς της Μπαρτσελόνα με τη Σεβίλλη το Σάββατο (2-1) βρέθηκαν στην ίδια ενδεκάδα, σκόραραν αμφότεροι, αλλά στα 79 λεπτά που συνεργάστηκαν (μέχρι να αντικατασταθεί ο Ισπανός φορ), ο μεν «Λέο» πάσαρε στον συμπαίκτη του μόλις μία φορά, ο δε Βίγια στον Αργεντινό μόλις τρεις.

Πάντως καταλανικά δημοσιεύματα αναφέρουν πως είναι πολύ πιθανή η συνύπαρξή τους και πάλι στο βασικό σχήμα στον αγώνα ρεβάνς των ημιτελικών του Κυπέλλου απέναντι στη Ρεάλ Μαδρίτης το βράδυ της Τρίτης στο «Καμπ Νου».

Άλλωστε πρόκειται για το πιο παραγωγικό δίδυμο της ομάδας. Ο μεν Μέσι έχει 49 γκολ φέτος και σκοράρει κάθε 68 λεπτά, ο δε Βίγια με 11 γκολ βρίσκει δίχτυα κάθε 111 λεπτά.