Προβάδισμα 2 τερμάτων έχει η Λεβάντε στο ημίχρονο της 1ης αναμέτρησης με τον Ολυμπιακό για τη φάση των «32» του Europa League.

To σκορ για τους Ισπανούς άνοιξε στο 10 λεπτό ο Ρίος, αφού απέφυγε Κοντρέρας και Χολέμπας με όμορφη ενέργεια, έπειτα από την κάθετη πάσα του Μπαρκέρο.

Στο 28′ λεπτό ο Αμντούν αποβλήθηκε με δεύτερη κάρτα, μετά την αυστηρή απόφαση του διαιτητή για ανατροπή του Λόπεζ εντός της μεγάλης περιοχής. Ο Μάρτινς ανέλαβε την εκτέλεση της εσχάτης των ποινών για τη Λεβάντε, αλλά έστειλε τη μπάλα άουτ.

Ό,τι δεν κατάφερε ο Μάρτινς, πέτυχε ο Μπαρκέρο στο 38′ λεπτό, ευστοχώντας στην εκτέλεση πέναλτι που καταλόγισε ο διαιτητής για την ανατροπή του Λόπεζ από τον Χολέμπας, κάνοντας το 2-0 για τους Ισπανούς.